Izrael: Natalie Portman oskarżona o antysemityzm

Nie milkną komentarze dotyczące bojkotu przez Natalie Portman ceremonii wręczenia nagrody „Genesis Prize”, nazywanej „żydowskim Noblem”. Zdaniem ministra energetyki Izraela Juwala Steinitza, zachowanie znanej aktorki „ociera się o antysemityzm” lub wręcz „ma w sobie elementy antysemityzmu”, tak jak każdy inny bojkot państwa Izrael.

Zachowanie Portman odczytywane było jako sprzeciw wobec kryzysowej sytuacji jaka ma miejsce na granicy Izraela i Strefy Gazy, gdzie Palestyńczycy od kilku tygodniu demonstrują przeciwko okrucieństwu sił okupacyjnych Izraela, podczas gdy izraelskie wojsko regularnie otwiera ogień w kierunku protestujących, również z wykorzystaniem snajperów. Od początku protestów zginęło ponad 40 osób, w tym dwóch palestyńskich fotoreporterów.

Sama Natalie Portman oświadczyła, że jej bojkot prestiżowej izraelskiej nagrody wynika z krytycznej oceny całokształtu rządów premiera Benjamina Netanjahu i niechęci wystąpienia z nim na jednej scenie, co jednak nie oznacza, że odcina się ona od swojej żydowskiej rodziny, przyjaciół i pochodzenia. Syjonistycznym politykom nie przeszkadza to jednak oskarżać Portman o „antysemityzm”.

Laureaci nagrody „Genesis Prize”, ustanowionej w 2014 roku dla osób pochodzenia żydowskiego,
które są „inspiracją dla kolejnych pokoleń Żydów”, otrzymują czek na milion dolarów. W tym roku dzięki hojności żydowskiego filantropa Morrisa Kahna laureatka miała otrzymać 2 mln dolarów.

Aktorka nie po raz pierwszy wywołała falę oburzenia w Izraelu. W 2015 roku wyraziła opinię, iż „Holokaust nie jest bardziej tragiczny aniżeli inne ludobójstwa”, a także przyznała, że nie znosi filmów o tej tematyce.

(na podst. rp.pl, Haaretz, Jerusalem Post, instagram.com/natalieportman/ oprac. B.B.)

5 komentarzy

 1. Warto dodać, że postać, w którą wcieliła się oskarżona o antysemityzm Natalie Portman, Padme Amidala, była wzorowana na Leone Gudrun, jednej z pięciu Vril Damen niejakiego Adolfa Hitlera, uważanego z kolei w wielu religiach wschodu za wcielenie Pogańskiego Mesjasza (i oczywiście wroga syjonistycznego systemu). Vril Damen odpowiadały za praktyki okultystyczne i technologie wojskowe II i III Rzeszy, współpracowały też logistycznie z Sanacją. To one odrodziły Vril Society, starożytną organizację, złożoną wyłącznie z kobiet, która zlecała członkom Ahnenerbe działania m.in. rewolucyjne, militarne, czy archeologiczne. Jakby nie patrzeć zgodnie z aryjską tradycją, w której mężczyzna działa, a kobieta inicjuje jego działania.

  Wokół Vril Damen narosło wiele mitów i mniej lub bardziej realnych historii, jak wokół każdej tajnej organizacji, jednak dokumenty znalezione po IIWŚ ewidentnie świadczą, że taka organizacja i jej działaczki istniały. Jakby nie patrzeć nie tylko SS mani i Rada NSDAP, ale także wielu nacjonalistów z całego świata, w tym polscy legioniści i ponoć także falangiści należeli do Ahnenerbe.

  Zaś co do samej Leone Gudrun – projektowała ona nie tylko technologię, zajmowała się także m.in. szkicem i projektowaniem ubiorów oraz image’u dla członków Partii (była projektantką mody). Wystarczy, że porówna się ubiór, uczesanie, kolor włosów i inne stylistyczne elementy, a można dostrzec liczne podobieństwa między Padme Amidalą, a Leone Gudrun. Natomiast same Gwiezdne Wojny były, ciekawostka historyczna, projektem kosmicznym IIRP i IIIRzeszy, a następnie USA i ZSRR („spadek po zwyciężonym (Napoleonie Bonaparte)”) oraz obsesją Hitlera. Czyżby George Lucas ewidentnie inspirował się projektami naukowymi IIIRzeszy przy tworzeniu świata i postaci cyklu „Star Wars” oraz dał nam przekaz podprogowy 🙂

  Natomiast Natalie Portman jest, zdaje mi się, dość dobrze znana z kontrowersyjnych (z demokratycznego punktu widzenia) ról buntowniczki, niektórzy doszukują się w tym nawet elementów lewicowo-nacjonalistycznych. Jakby nie patrzeć nie wypiera się swojej żydowskiej tożsamości, nie identyfikując się z syjonizmem. Wielu działaczy żydowskiej lewicy nacjonalistycznej wspiera walkę o Wolną Palestynę, niektórzy ponoć są wnukami tej okrytej „zUUą” sławą, żydowskiej, antysyjonistycznej dywizji SS. Inni natomiast wolę walczyć za Prawdę poprzez sztukę. 🙂

 2. Najwyższy czas postawić szlaban dla terroryzmu talmudycznego, wyjątkowo rasistowskiego narodu wybrakowanego.

 3. Barbara Chojnacka

  Roger Waters

 4. blady2917

  A wiec kolejny przykład idiotyzmu tego sztucznego pseudo-państwa. Oskarżać osobę pochodzenia żydowskiego o antysemityzm mogą tylko w Izraelu. Ciekawe co pani Portman powinna teraz zrobić: zagazować się czy może wstąpić do SS?
  Sarkazm sarkazmem bracia, ale czytając nowości dotyczące żydowskich paranoi zawsze mam wrażenie jakbym się znalazł w jakiejś alternatywnej rzeczywistości.

 5. Antysemityzm tu, antysemityzm tam param-pam-pam

Dodaj komentarz