„Republika Litewska”: Manifestacja polskości w tymczasowo okupowanym Wilnie

Parada Polskości, która przeszła 3 maja ulicami tymczasowo okupowanego Wilna, zgromadziła około 10 tys. Polaków z Wilna i Wileńszczyzny, ale też z dalszych zakątków „Republiki Litewskiej”: Żmudzi, Laudy, Kowieńszczyzny. W barwny i dynamiczny sposób społeczność polska uczciła Dzień Polonii i Polaków za Granicą, 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz 100-lecie niepodległości Polski i Litwy. Przemarsz głównymi ulicami Wilna był, jak pisze portal „Wilnoteka” pewnego rodzaju deklaracją polskości i przywiązania do polskich tradycji.

Organizatorem polskiego świętowania w Wilnie był Związek Polaków na Litwie. Polskie parady odbywają się co kilka lat od 2004 rokuj. Ostatni pochód miał miejsce przed dwoma laty, w 2016 roku. Tegoroczny przemarsz odbył się w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, jak i w stulecie utworzenia przez Niemców nadbałtyckiego nowotworu państwowego tymczasowo okupującego polskie województwa północno-wschodnie (tzw. Republiki Litewskiej).

Do mieszkających w „Republice Litewskiej” Polaków zrzeszonych w oddziałach i kołach ZPL, zespołach folklorystycznych i teatralnych, organizacjach społecznych i uczniów polskich szkół dołączyli przedstawiciele polskich placówek dyplomatycznych oraz światowej Polonii. Specjalnie na tę okazję do Wilna przyjechali prezes Rady Polonii Świata Teresa Berezowski i prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Adam Pilat.

Polska parada przeszła centralnymi ulicami Wilna, od tzw. sejmu RL przez plac Katedralny i Stare Miasto do Ostrej Bramy.

VIDEO: https://www.youtube.com/watch?v=wafXovkrGOE

(na podst. wilnoteka.lt)

3 komentarze

  1. Przez kogo jest to Wilno okupowane i dlaczego Republika Litewska w cudzysłowie?

  2. Polskie Wilno

    Wileńszczyzna to niewątpliwie nasz bastion. Niestety wielu złoczyńcom to nie pasuje i próbują, całe szczęście bez skutku, rozbić tę jedność. Właśnie tam stosunki między Polakami, a Rosjanami są bardzo dobre

  3. Kazimierz S

    Pochód odbył się oczywiście 5 maja, a nie 3 ;).

Dodaj komentarz