Węgry: Pożegnanie z Sorosem

W specjalnym oświadczeniu należąca do George’a Sorosa Fundacja Otwarte Społeczeństwo poinformowała, że kończy swoją działalność na terytorium Węgier. Uzasadnieniem takiej decyzji jest rosnąca „polityczna wrogość” nad Dunajem wobec działalności pochodzącego z tego kraju żydowskiego finansisty. Zamykana placówka koordynowała działalność aktywistów w Europie Wschodniej. Prawdopodobnie zostanie ona przeniesiona do Berlina.

O możliwości zamknięcia biur fundacji mówiło się od kwietniowych wyborów, w których rządzący Fidesz uzyskał miażdżącą przewagę nad opozycją, w wyniku której mógł ponownie objąć samodzielne rządy w Budapeszcie. Wówczas rzecznik organizacji ani nie potwierdził, ani nie zaprzeczył sugestiom mediów, dotyczących ewentualnych przenosin placówki. Poinformował również, że najważniejsze dla fundacji jest bezpieczeństwo jej personelu, a zapowiadane w kolejnej kadencji ograniczenia w działalności organizacji pozarządowych stanowią takie zagrożenie. Premier Orban skomentował te pogłoski słowami: „Jak zapewne się domyślacie, raczej nie wypłaczę oczu z tego powodu”.

Amerykański miliarder żydowskiego pochodzenia zbił majątek na spekulacjach finansowych, w tym osławionym ataku na funt brytyjski, który skończył się kryzysem walutowym w 1992 roku. Zarobione w ten sposób pieniądze przeznaczył na promocję idei tzw. społeczeństwa otwartego, której autorem był jego wielki autorytet, Karl Popper. W ramach tej działalności Soros skupił się na promowaniu etnomasochistycznych, dekadenckich sił odśrodkowych, takich jak feministki, mniejszości seksualne czy imigranci. Rządzący Węgrami Viktor Orban oskarża Sorosa o ingerencję w wewnętrzne sprawy Węgier i snucie spisków w celu zalania Europy islamistami, aby w ten sposób zniszczyć europejskie wartości i promować agendę globalizmu. Tuż przed wyborami wprowadzono ustawę „Stop Sorosowi”, która nakłada 25-procentowy podatek na działalność organizacji promujących imigrację.

(na podstawie rt.com opracował R.S.)

Jeden komentarz

  1. Kiedy pogonimy tego grandziarza z Polski? Jego fundacyjkę batorego i kilka innych szkodliwych organizacji.

Dodaj komentarz