Węgry: Kolejne ultimatum dla Ukrainy

Szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó skrytykował Unię Europejską za to, że ta – w jego przekonaniu – bardziej interesuje się imigrantami ekonomicznymi niż Węgrami zamieszkującymi Zakarpacie. Ponadto, węgierski polityk wysunął po raz kolejny ultimatum wobec Kijowa.

„Póki co, Bruksela twierdzi, że prawa migrantów są ważniejsze niż prawa Węgrów żyjących na Zakarpaciu, co uważam za hańbę. I byłoby dobrze, aby Bruksela ją zmazała. Oczekujemy również, że Bruksela podejmie zdecydowane kroki w kwestii obrony praw zakarpackich Węgrów” – powiedział Szijjártó podczas wspólnej konferencji prasowej, którą odbył wraz z László Brenzovicsem, szefem Towarzystwa Węgierskiej Kultury Zakarpacia (Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség – KMKSZ).

Węgierski minister spraw zagranicznych zażądał ponadto od Ukrainy, by ta skonsultowała z KMKSZ ustawę oświatową, a ponadto, by ukraińskie władze wstrzymały się z wprowadzeniem jej w życie do 2023 roku. Kolejnymi żądaniami jest uzgodnienie z mniejszością narodową Węgrów jej treści, a także wyłączenie prywatnych szkół spod zapisów ustawy. W innym wypadku, jak zapowiedział Szijjártó, Węgry nadal będą blokować kontakty Ukrainy z NATO.

(na podst. unian.ua oprac. M.S.)

2 komentarze

  1. … a także bez Zakarpacia, Bukowiny i Małopolski Wschodniej z Wołyniem!

  2. Tak trzymać bracia Węgrzy. Apeluję o wklejanie rzeczywistej mapy ukrainy bez Krymu

Dodaj komentarz