Wenezuela: Reforma monetarna przesunięta o 2-3 miesiące

W ostatnim czasie prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zapowiedział reformę monetarną, polegającą na pozbyciu się trzech zer, w celu ułatwienia prowadzenia działalności handlowej, rozliczeniowej oraz księgowej w kraju. Zdaniem Maduro obecne trudności spowodowane są sankcjami nałożonymi przez Stany Zjednoczone i ich neoliberalnych sojuszników oraz sabotażem prywatnych przedsiębiorstw. Podkreślił, że reforma ma obronić narodową walutę przed finansową agresją neoliberałów z zagranicy oraz zapewnić równowagę społeczną i gospodarczą w kraju.

W lutym obecnego roku rząd Wenezueli uruchomił kryptowalutę Petro, opartą na rezerwach złota, gazu, ropy naftowej i diamentów. Wówczas rząd Stanów Zjednoczonych zabronił swoim obywatelom oraz przedsiębiorstwom obrotu kryptowalutami emitowanymi przez rząd Wenezueli w ramach sankcji mających na celu „przywrócenie porządku demokratycznego w Wenezueli”.

We wtorek 29 maja podczas spotkania z przedstawicielami publicznego sektora bankowego, gdzie omawiano propozycje dotyczące rozwoju gospodarczego kraju, prezydent Wenezueli ogłosił przesunięcie decyzji o emisji nowej waluty o 60 do 90 dni. Ponadto na początkowym etapie owego przedsięwzięcia, ma być okres przejściowy, podczas którego równolegle będą funkcjonować obie waluty. Prezydent poprosił również o wytyczne oraz wskazówki dla pracowników sektora bankowego, zarówno publicznego jak i prywatnego.

Nicolas Maduro podczas konferencji przypomniał również o czynnikach mających na celu destabilizację wenezuelskiej gospodarki, takich jak: nielegalny wywóz wenezuelskiej waluty przez kolumbijską granicę, różnica między cenami oficjalnymi a cenami realnymi oraz manipulacja kursem dolara. Podkreślił również, że trwałe i dynamiczne ożywienie gospodarcze kraju jest sprawą niezwykle pilną oraz wezwał przedstawicieli sektora bankowego do walki ze spekulacją.

(na podstawie telesurTV opracował P.W.)

Jeden komentarz

  1. Skanderbeg

    To debil jest. Mimo, że agresja Amerykanów jest oczywista. Ale Maduro to kretyn. AKurat wywóz waluty zagranicę może być korzystny.

Dodaj komentarz