Hiszpania: Socjaldemokracja znów u władzy

Hiszpański Kongres Deputowanych głosował nad wotum nieufności wobec dotychczasowego szefa hiszpańskiego rządu Mariano Rajoya. Przewagą głosów 180 do 169 (1 nieobecny) przegłosowano dymisję obecnego premiera. Na wynik głosowania kluczowy wpływ miało 5 głosów Baskijskiej Partii Nacjonalistycznej (wymagane było 176 głosów), która dzień wcześniej zapowiedziała głosowanie za wotum nieufności.

Mariano Rajoy z centroprawicowej Partii Ludowej (PP) pełnił funkcję szefa rządu od 21 grudnia 2011 roku do 1 czerwca 2018 roku. Członkowie Partii Ludowej pod rządami Rajoya oskarżeni są aferze korupcyjnej Gürtel. Zarzuca się im między innymi pranie pieniędzy, oszustwa podatkowe, defraudacje, handel wpływami politycznymi.

Nowym premierem Hiszpanii od 1 czerwca 2018 jest Pedro Sánchez z socjaldemokratycznej Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE). Podkreślił, że celem jego rządów będzie socjalna stabilizacja kraju oraz sprostanie wymogom społecznym, z którymi nie radziła sobie centroprawicowa Partia Ludowa. Zapowiedział również otwarcie dialogu z katalońskimi secesjonistami, ale w granicach obowiązującej Konstytucji.

Jeden z działaczy PP przypomniał, że jego partia wciąż posiada większość w Senacie (151 z 266). Sánchez powiedział, że mimo to liczy na współpracę opozycji.

Po południu przewodnicząca Kongresu Deputowanych ma przedłożyć Królowi Hiszpanii Filipowi VI decyzję podjętą podczas wotum nieufności, następnie król ma mianować nowego szefa rządu.

(na podstawie telesurTV / elpais.com opracował P.W.)

Jeden komentarz

  1. Oberschlesier

    Franco wróć!

Dodaj komentarz