Hiszpania: Władze lokalne bojkotują Izrael

Walencja, trzecie największe miasto Hiszpanii, na wniosek lewicowej partii Podemos podjęło decyzję o uznaniu miasta jako ‚strefy wolnej od Izraelskiego apartheidu’. Lider partii Podemos i deputowany do Parlamentu Europejskiego, Pablo Iglesias, w wywiadzie udzielonym lokalnej telewizji określił Izrael mianem ‚państwa nielegalnego i zbrodniczego’.

ACOM (Acción y Comunicación sobre Oriente Medio), proizraelska organizacja działająca na terenie Hiszpanii, stwierdziła, iż oświadczenie Iglesiasa ma znamiona antysemickie, ponieważ partia Podemos żadnego innego państwa oprócz Izraela nie uznała za nielegalne. ACOM wytoczyło również w tej sprawie proces przeciwko władzom miasta Valencia. W ostatnich latach dzięki działaniom tej organizacji anulowano aż 24 decyzje władz lokalnych dotyczących bojkotu Izraela. Przypomnijmy jednak, że w Hiszpanii przez ostatnie lata, od roku 2011, rządziła centroprawicowa PP, która niedawno została odsunięta od władzy po skandalu korupcyjnym, a do władzy wróciła socjaldemokracja PSOE [http://xportal.pl/?p=33783], dzięki wsparciu trzeciej siły politycznej, jaką jest lewicowa partia Podemos.

Jak podaje międzynarodowa organizacja BDS Movement (Boycott, Divestment and Sanctions Movement), prowadząca różnorodne kampanie na rzecz bojkotu Izraela, w związku z kwietniowo-majowym ludobójstwem dokonanym przez państwo Izrael, któremu to ludobójstwu towarzyszyło przeniesienie amerykańskiej ambasady do Jerozolimy, szereg lokalnych władz w Hiszpanii potępił działania Izraela:

(1) w Madrycie uchwalono wniosek potępiający zbrodnicze działania Izraela przeciwko Palestyńczykom oraz wezwano do zaprzestania tego nielegalnego procederu

(2) w Barcelonie również potępiono zbrodnicze działania Izraela oraz wezwano do nałożenia wszechstronnego embargo na Izrael

(3) w Pampelunie uchwalono rezolucję wspierającą prawo powrotu Palestyńczyków na ich ojczyste ziemie, wezwano również rząd Hiszpanii oraz Unię Europejską do nałożenia sankcji na Izrael oraz zerwania stosunków dyplomatycznych z tym tworem

(4) w dwóch dużych miastach regionu Katalonii, w Terassie i Badalonie, wezwano do zaprzestania uzbrajania Izraela oraz oraz wezwano pozostałe kraje Unii Europejskiej do nałożenia embargo na Izrael oraz do zakończenia uprzywilejowanego traktowania tego tworu

Ana Sanchez z BDS podkreśliła, że gdy centralne rządy nie sprawdzają się w kwestii obrony i zabezpieczenia podstawowych praw ludzkich, wówczas organizacje oddolne muszą wziąć na swoje barki odpowiedzialność w walce o sprawiedliwość. Lokalne władze wymienionych wyżej miast, pokazały, że na poziomie lokalnym ludzie są w stanie podjąć walkę o wolność, godność i sprawiedliwość, a maksyma ‚myśl globalnie, działaj lokalnie’ to nie jest tylko zużyty slogan, ale strategia umożliwiająca zbudowanie świata, w jakim chcielibyśmy żyć. Ana Sanchez wyraziła również przekonanie, że podobne akcje zostaną podjęte w innych europejskich miastach, co przyczyni się do zakończenia izraelskich zbrodni.

Pozostaje nam obserwować nowy rząd Hiszpanii – czy w świetle zbrodni Izraela, które znacznie się nasiliły w ostatnim czasie, będzie wzorem swoich centroprawicowych poprzedników pobłażliwy wobec tego tworu, czy też zmieni swoją politykę międzynarodową w tej kwestii, dając tym samym przykład pozostałym krajom Unii Europejskiej.

(na podst. HispanTV / BDS Movement / Times of Israel oprac. P.W.)

Jeden komentarz

  1. Izrael potrzebuje antysemityzmu, bo to skuteczne narzędzie do zwalczania swoich przeciwników i partia Podemos wykonała zlecenie Izraela bardzo dobrze. partia Podemos ,to pozorny przeciwnik Izraela, a faktycznie sojusznik. Pewnie nawet szeregowi członkowie tej partii nie orientują się co rozgrywa kierownictwo.

Dodaj komentarz