Rosja: Wizyta Evo Moralesa

Prezydent Boliwii, Evo Morales przybył w środę (13.06) do Moskwy. Spotkał się z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem w celu omówienia kwestii gospodarczych i politycznych.

Głównym tematem rozmów między przywódcami obu państw miały być rosyjskie inwestycje w boliwijski sektor surowcowy. Evo Morales liczy na ogromne doświadczenie Rosjan w wydobyciu gazu oraz ropy i w związku z tym rosyjskie inwestycje w boliwijskim sektorze węglowodorowym mają sięgnąć około miliarda dolarów.

Ratyfikowano również porozumienie wojskowe między Rosją a Boliwią, mające na celu modernizację boliwijskich sił zbrojnych. Minister spraw zagranicznych Boliwii, który towarzyszy swojemu prezydentowi podczas wizyty w Rosji, wyraził przekonanie, że ta umowa przyczyni się do większej skuteczności w zwalczaniu przestępczości na południu kraju.

W najbliższych dniach delegacja boliwijska planuje również kilkudniową wizytę w Chinach, gdzie mają zostać omówione kwestie eksportu boliwijskich towarów, między innymi kawy, orzechów i komosy ryżowej. Prezydent Boliwii ma ponadto odwiedzić Hagę (Holandia) celem wzmocnienia więzi gospodarczych i dyplomatycznych.

(na podst. telesurTV oprac. P.W.)

Dodaj komentarz