Macedonia: Prezydent nie uznaje umowy o zmianie nazwy państwa

Prezydent Macedonii Đorge Ivanov zadeklarował, że nie podpisze układu o zmianie nazwy państwa, który niedawno został ratyfikowany przez macedoński parlament [http://xportal.pl/?p=33847]. Swoją decyzję uzasadnił, że nie posiada mandatu by zmieniać oficjalną nazwę państwa oraz że układ z Grecją jest niezgodny z konstytucją. „Nie uznaję pomysłów i propozycji, które zagrażałyby macedońskiej tożsamości narodowej, odrębności macedońskiego narodu, macedońskiego języka i macedońskiego sposobu życia” – oznajmił ponadto prezydent.

Oznacza to, że parlament będzie głosował nad odrzuceniem prezydenckiego weta. Tymczasem 16. lipca ma zostać podjęta decyzja o dacie referendum konstytucyjnego – aby układ wszedł w życie, musi zostać zmieniona konstytucyjna nazwa państwa. Premier Zoran Zaev oświadczył, że jeśli głosowanie nie zakończy się powodzeniem, poda się do dymisji.

Zmiany nazwy Macedonii domaga się Grecja, która uważa ją za część swojego dziedzictwa kulturowego i z tego powodu blokuje członkostwo Macedonii w różnych organizacjach międzynarodowych, w tym w Unii Europejskiej i NATO.

Prezydent Ivanov uznał, że układ o zmianie nazwy państwa doprowadza do uzależnienia Macedonii od obcego państwa, w tym wypadku Grecji. Propozycję rządu Zaeva skomentował następująco: „Wedle artykułu 308 Kodeksu Karnego, ‚Obywatel, który próbuje doprowadzić Republikę Macedonii do stanu podległości lub zależności od innego państwa, podlega karze co najmniej pięciu lat więzienia'”.

(na podst. Aljazeera Balkans/politika.rs oprac. M.G.)

Jeden komentarz

  1. Piłsudczyk

    Ta sytuacja z Macedonią przypomina kiedyś podobną z nazwą Azerbejdżanu. Iran też domagał się jej zmiany.

Dodaj komentarz