Iran: „Wytrzymać nacisk i rzucić Amerykę na kolana!”

W środowym wystąpieniu telewizyjnym prezydent Iranu Hassan Rouhani oświadczył, że jego kraj nigdy nie zrezygnuje choćby z części swojej niepodległości i niezależności w obliczu nacisków ze strony USA, co ma związek z wycofaniem się Waszyngtonu z porozumienia z Iranem z 2015 r. i nałożeniem nowych sankcji oraz kolejnymi groźbami ze strony Ameryki.

„Musimy pokazać światu, że zniesiemy wszelkie trudności, ale nie ustąpimy naszej niepodległości i wolności” – powiedział prezydent. Dodał ponadto, że naród irański nie podda się Stanom Zjednoczonym i będzie musiał zewrzeć szeregi, by „rzucić USA na kolana”, aby poprzez opór Iranu agresywny prezydent Donald Trump zrozumiał, że wycofanie się z porozumienia nuklearnego zawartego między Iranem a światowymi mocarstwami było błędem.

„Będziemy mieli problemy. Będziemy poddawani naciskom. Ale nie poświęcimy naszej niepodległości (…). Ktokolwiek myśli, że nasz rząd wycofa się przed naciskami, jest w błędzie.” – mówił Rouhani.

Ponadto rząd Iranu wysłał do europejskich sygnatariuszy porozumienia – Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii – listę żądań, których spełnienie ma utrzymać traktat w mocy oraz zachęcił ich, by nie ulegali amerykańskiemu szantażowi – Departament Stanu USA zawiadomił, że będzie naciskał na sojuszników, by do 4 listopada bieżącego roku całkowicie zaprzestali importu irańskiej ropy naftowej.

(na podst. iran-daily.com/Reuters/United World International oprac. M.G.)

Komentarz Redakcji: Deklaracja prezydenta Hassana Rouhaniego i działania irańskiego rządu dają jasno do zrozumienia, że Iran, choć jest gotów do dialogu z Zachodem, nie będzie grał wedle narzuconych przez niego z góry reguł gry i będzie strzegł swojej niezależności na arenie międzynarodowej. Jakże to różni się od serwilizmu polskiej klasy rządzącej, której wiernopoddańcza postawa wobec USA doprowadza kraj do kolejnych upokorzeń ze strony „sojusznika”.

Dodaj komentarz