Japonia: Egzekucja członków sekty Najwyższa Prawda

Japońska minister sprawiedliwości Yoko Kamikawa poinformowała o straceniu Chizuo Matsumoto, byłego lidera sekty Najwyższa Prawda i sześciu innych członków tej organizacji. Do egzekucji doszło w piątkowy ranek. Grupa była odpowiedzialna za zamach terrorystyczny w tokijskim metrze, który miał miejsce w marcu 1995 roku. Wskutek rozpylenia śmiercionośnego sarinu zginęło wówczas 13 osób, a setki odniosły obrażenia.

Najwyższa Prawda (jap. Aum Shinrikyo) to kult łączący w sobie elementy buddyzmu, hinduizmu z apokaliptycznym przesłaniem, zaczerpniętym z Biblii i przepowiedni Nostradamusa. Matsumoto głosił proroctwo wojny nuklearnej, jaką Stany Zjednoczone miały wkrótce rozpętać, a którą przetrwać mieli jedynie prawowierni członkowie sekty. W szczytowym okresie organizacja posiadała około 10 tysięcy członków, w tym absolwentów prestiżowych uczelni. Część z nich żyła w komunie Asahara u stóp góry Fuji. Organizacja już wcześniej dokonywała zamachów, ale dopiero wydarzenia w tokijskim metrze wstrząsnęły światową opinią publiczną.

Japonia rzadko wykonuje egzekucje, a większość społeczeństwa popiera karę główną. Po straceniu członków sekty wielu Japończyków wyraża obawy o ewentualną zemstę ze strony innych zwolenników apokaliptycznego kultu. Według niektórych komentatorów decyzja o straceniu skazańców była motywowana zaplanowaną na kwiecień przyszłego roku abdykacją cesarza Akihito i zbliżającymi się igrzyskami olimpijskimi w Tokio w 2020 roku.

(na podst. reuters.com opracował R.S.)

Jeden komentarz

  1. Na zawsze w naszych sercach.

    APOCALYPSE NOW

Dodaj komentarz