Włochy: Rząd rezygnuje z amerykańskich myśliwców?

W miniony piątek włoska minister obrony, Elisabetta Trenta oznajmiła, że jej kraj nie zamierza nabyć większej ilości najnowszych amerykańskich myśliwców V generacji F-35. Dotychczas bowiem Rzym zamówił 90 egzemplarzy tych samolotów, z których 10 dostarczono. Obecna wypowiedź zapowiada rezygnacje z ewentualnej rozbudowy zamówienia. Pod znakiem zapytania staje również los maszyn wcześniej zakontraktowanych. Włosi rozważają bowiem wycofanie się z już zawartej umowy. Jak minister jednak przyznała w wywiadzie telewizyjnym, udzielonym stacji La 7, na przeszkodzie stać mogą zwłaszcza zapisane kary za jej zerwanie.

Warto tu przypomnieć, że Włochy są już drugim państwem, mającym kłopoty z F-35 w ostatnim czasie. Nieco wcześniej dotknęły one Turcji, która może zostać dotknięta przez wstrzymanie dostaw, spowodowane amerykańskimi sankcjami (http://xportal.pl/?p=33857).

(na podst. Reuters)

Jeden komentarz

  1. Z zakupu wycofała się też Kanada a Dania zmniejszyła zamówienie. Podobnie niemiecki minister ogłosił, że planują dalsze zakupy produkowanych u siebie eurofighterów. Nawet z Izraela doszła wiadomość że preferują F-15 boeinga zamiast dalszych zakupów F-35. Nowe samoloty lockheeda mają być użyteczne głównie w pierwszej fazie wojny (uderzenie wyprzedzające) ale później mniej przydatne od większej maszyny z dwoma silnikami. Z racji zmniejszających się perspektyw eksportowych cena F-35 nie będzie spadać więc powinniśmy mieć się na baczności żeby ten diamentowy ptaszek nie trafił do nas za sprawą PiSu bo utrzymanie tych (wciąż niedopracowanych) maszyn skutecznie zeżre fundusze bardziej potrzebne gdzie indziej.

Dodaj komentarz