USA: Zysk ważniejszy niż zdrowie dzieci

Jak donosi New York Times delegaci Stanów Zjednoczonych zszokowali przedstawicieli Światowej Organizacji Zdrowia podczas majowego Światowego Zgromadzenia Zdrowia w Genewie próbując zrobić wszystko by rezolucja podkreślająca korzyści płynące z karmienia dzieci piersią została odrzucona. Poparli tym samym interesy producentów sztucznych preparatów żywieniowych dla niemowląt. Co więcej według NYT delegaci USA posunęli się nawet do szantażowania Ekwadoru, który planował wprowadzić w życie zalecenia rezolucji, grożąc wycofaniem „pomocy militarnej” USA z tego kraju oraz sankcjami ekonomicznymi. Obawiając się odwetu USA kilka krajów, w tym Ekwador, wycofało swoje poparcie dla rezolucji. Jej ostateczne brzmienie w dużym stopniu odzwierciedlało jednak początkowe założenia i zachęcało do naturalnego karmienia dzieci, a także do zaprzestania stosowania marketingu sztucznego pożywienia wprowadzającego matki w błąd sugerowaniem tożsamych właściwości mleka kobiecego i sztucznego.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie dziecka piersią do ukończenia przez nie 6 miesiąca życia. Z kolei rynek pokarmów dla najmłodszych dzieci (wyceniany na ok. 70 mld dolarów) zanotował w ostatnich latach spadek sprzedaży spowodowany zwiększeniem liczby kobiet decydujących się na karmienie dzieci swoim mlekiem, co mogło mieć decydujący wpływ na zachowanie Amerykanów.

(na podst. wp.pl/nytimes.com/usatoday.com oprac. B.W.P.)

Komentarz Redakcji: To już kolejny w ostatnim czasie (http://xportal.pl/?p=33899) dowód na to, że „wartości” wolnego rynku są nie do pogodzenia z dobrem dzieci, rodzin i całych narodów. Aż trudno uwierzyć, że wciąż z łatwością znajdziemy ludzi głoszących podobne brednie.

Dodaj komentarz