Węgry: Bliski koniec gender studies

Na początku bieżącego tygodnia węgierskie uniwersytety otrzymały 24 godziny na zgłoszenie uwag do projektu ustawy przewidującego likwidację kursów gender studies. Sprawa dotyczy państwowej uczelni ELTE i założonego przez George’a Sorosa Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego. Jeśli inicjatywa zakończy się sukcesem, studia nad płcią staną się na Węgrzech nielegalne.

Zdaniem Ministerstwa Zasobów Ludzkich nie istnieje żaden argument za utrzymaniem tego kierunku studiów, gdyż rynek pracy nie potrzebuje specjalistów od „płci kulturowej”, a rzeczywiste cele istnienia tego typu kursów mają charakter ideologiczny. Według urzędników studia genderowe odbierają zasoby finansowe innym dziedzinom nauki, co wpływa destabilizująco na sytuację finansową uczelni.

Na Węgrzech rośnie sprzeciw wobec utrzymywania tego kierunku. W 2017 roku Lőrinc Nacsa z młodzieżowej frakcji partii KDNP (chrześcijańscy demokraci) określił gender studies na ELTE jako zbyteczny luksus o destrukcyjnym wpływie na wartości cenne dla węgierskiego narodu. „Musimy uświadamiać ludzi, że tego typu programy nie robią niczego, co by służyło poprawie morale narodu. Przeciwnie, prowadzą one do niszczenia opartego na tradycyjnych wartościach światopoglądu, jaki wciąż jest obecny w Europie Środkowej” – ocenił polityk.

Gender studies nie cieszy się na Węgrzech wielką popularnością. W obecnym roku akademickim naukę na tym kierunku podjęło trzynaście osób.

(na podstawie hvg.hu opracował RS)

 

Dodaj komentarz