Wenezuela: USA chcą obalić Maduro

8 września minister spraw zagranicznych Wenezueli, Jorge Arreaza, powołując się na artykuł opublikowany tego samego dnia na łamach „New York Times” stwierdził, że administracja prezydenta Donalda Trumpa trzykrotnie próbowała doprowadzić do wojskowego zamachu stanu w Wenezueli, który odsunąć miałby od władzy prezydenta Nicolasa Maduro. Zamachy przygotowywano na lato 2017 roku, następnie zaś na marzec i maj 2018 roku.

Wskazujemy całemu światu na plany rządu USA, by mieszać się w sprawy Wenezueli i wspierać spiski wojskowe przeciw Wenezueli. Środki masowego przekazu USA dostarczają na to nowych, bardzo wyraźnych dowodów” napisał J. Arreaza na Twitterze. W odpowiedzi, rzecznik Narodowej Agencji Bezpieczeństwa USA, Garret Marquis stwierdził że „USA niezmiennie opowiadają się za pokojowym, bez naruszania porządku publicznego, powrotem Wenezueli do demokracji”.

Wątpliwości co do wiarygodności słów G. Marquisa pojawiają się w kontekście wypowiedzi samego D. Trumpa, który jeszcze w marcu 2017 r. stwierdził publicznie, że USA „dysponuje opcją militarną” wobec Wenezueli. W marcu bieżącego roku D. Trump wydał rozporządzenie zakazujące obywatelom USA posługiwania się nową cyfrową walutą Wenezueli i wpisał czterech kolejnych polityków wenezuelskich na listę osób objętych sankcjami. D. Trump określił też sytuację w Wenezueli mianem „zagrożenia dla regionalnego pokoju i demokracji” oraz zapowiedział skonstruowanie szerokiej koalicji „podobnie myślących państw” Europy, Azji i Ameryk w celu „wywarcia nacisku na reżym Maduro, by przywrócił demokrację”.

W odpowiedzi, prezydent N. Maduro oskarżył USA o ingerowanie w wewnętrzne sprawy Wenezueli i zaapelował do funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa by pozostali wierni przysiędze wierności i przygotowywali się do odparcia agresji USA. Pomimo tego, w Wenezueli dochodziło do zamachów na N. Maduro. W 2017 r. oddano do niego strzały z helikoptera, w sierpniu bieżącego roku próbowano go zaś zabić w eksplozji drona. Pogarsza się też sytuacja gospodarcza kraju, w którym inflacja sięga 83% i występują braki żywności i medykamentów. Wielu mieszkańców Wenezueli próbowało w związku z tym nielegalnie przedostać się do sąsiednich państw.

(na podst. Twitter, nytimes.com i inf. własnych opr. R.L.)

Komentarz Redakcji: Wenezuelski rząd może popełniać błędy, możemy też nie w pełni podzielać jego orientację polityczną. W obliczu bezczelnych prowokacji i agresji jankeskiego bandyty, Wenezuela zasługuje jednak na nasze pełne i bezwarunkowe wsparcie. (R.L.)

Jeden komentarz

  1. Zgadzam się z komentarzem redakcji, Zjednoczona Partia Socjalistyczna w Wenezueli dokonała wielkiego skoku cywilizacyjnego w Wenezueli, jednak zarówno za rządów Chaveza i w większym stopniu Maduro popełnili błędy, które naraziły Wenezuelę na spekulację i kryzys gospodarczy, inaczej nie zainwestowali pieniędzy z ropy naftowej w te elementy gospodarki, w które powinni zainwestować i nie postarali się o rozwój sił zbrojnych i teraz USA ośmielają się atakować ich militarnie. Uważam, że państwa latynoamerykańskie osobno nie będą miały życia przy tak silnych wpływach USA, jedynie będąc zjednoczonym państwem latynoskich Amerykanów osiągną wystarczający wzrost gospodarczy i potęgę, by zapewnić sobie niezależność (pełny brak ingerencji w ich egzystencję) od Stanów Zjednoczonych, a w przyszłości takie państwo może rywalizować ze Stanami Zjednoczonymi na polu globalnej geopolityki

Dodaj komentarz