Serbia: Wojska w pełnej gotowości

Wczoraj (sobota 29.09) żołnierze sił specjalnych tzw. Republiki Kosowa wkroczyli do miasta Zubin Potok na północy regionu, zamieszkanego w większości przez Serbów, i zajęli kilka obiektów w pobliżu jeziora Gazivode. Ok. 13:00 60 uzbrojonych ludzi otoczyło m.in. lokalne Centrum Sportu i Kultury i budynek miejscowego Czerwonego Krzyża. Oficjalną przyczyną było zabezpieczenie wizyty „prezydenta” Kosowa Hashima Thaciego, który przyjechał w te okolice aby „podziwiać przyrodę”. Doszły wieści o aresztowaniu czterech pracowników ośrodka.

W odpowiedzi na te działania prezydent Serbii Alesandar Vučić zdecydował się postawić wojsko w najwyższą gotowość bojową. Złożył także protest na ręce… sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga. Szef Urzędu ds. Kosowa i Metochii, Marko Đurić, określa całe wydarzenie mianem prowokacji, wskazując, że żołnierze weszli do miasta „uzbrojeni po zęby”. Burmistrz Zubin Potoku, Stevan Vulović, skrytykował tę wizytę, nazywając Hashima Thaciego zbrodniarzem wojennym.

Ok. 16:00 po zakończeniu wizyty kosowskie siły specjalne wycofały się z miasta, chociaż oficjalne czynniki rządowe zapewniały, że stało się to dwie godziny wcześniej, co okazało się nieprawdą. Sam Thaci stwierdził, że nie zamierzał nikogo niepokoić, a wizyta miała czysto prywatny charakter. Opisywał, że odwiedziny tego regionu wywołały u niego „szczególne emocje” i że jest to okazja, by podkreślić, że popiera multietniczne i euroatlantyckie Kosowo (sic!).

(na podst. tvp.info/Aljazeera Balkans oprac. M.G.)

3 komentarze

 1. Bardzo źle się układa Serbom,nawet nie widać najmniejszego światełka w tunelu na jakąś sensowną zmianę.Szkoda tych wspaniałych ludzi,że mają takich podłych polityków.

 2. I tak nie dojdzie do operacji odzyskania Kosowa, nawet tego północnego zamieszkałego przez Serbów, bo aktualnie Serbią rządzą zdrajcy. Jedyną szansą na odzyskanie Kosowa dla Serbów są serbscy nacjonaliści/narodowcy – w tym przypadku największe ugrupowania: Serbska Partia Radykalna i Dveri, a współczesny rząd SNS na czele z prezydentem chcą negocjowania na temat wymiany terytorium między Serbią (prowincje Medjveda, Preszewa i chyba Bujanovac), a separatystami albańskimi (północne Kosowo). To jest dla Serbów upokorzenie, zwłaszcza że to serbski rząd pluje Serbom w twarz, gdyby Serbowie mieli normalny rząd to jeszcze wtedy kiedy północne Kosowo nie było kontrolowane przez separatystów (było samorządne) to wysłaliby tam wojska w celu przywrócenia kontroli i ochrony Serbów tam mieszkających oraz ogłosiliby ten obszar za teren wyzwolony. Dopiero wtedy ewentualnie za warunek uznania niepodległości Kosowa postawiliby wyrzeczenie się roszczeń separatystów do północnej części bez żadnych ustępstw terytorialnych ze strony Serbów (poza samą resztą prowincji Kosowa)

  • Bschentschischtschikiewitch

   Jakby tego było mało, rząd Serbii pod naciskiem USA zgodził się na zapłatę Żydom haraczu za „mienie bezspadkowe” (w meteriale poniższego vlogera m. in. zrzut ekranu ze strony uradowanej ambasady USA w Belgradzie)
   https://www.cda.pl/video/217779488/vfilm
   Przy okazji powinna to być lekcja dla tych (a takich na szeroko rozumianej prawicy nie brakuje), którzy twierdzą, że realizacja roszczeń żydowskich w Polsce jest niemożliwa.

Dodaj komentarz