Wiceminister Cichocki: Amerykanie nie dają nam nic

W rozmowie z RMF FM wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki pytany o to, co Polacy otrzymali w zamian za organizację amerykańskiej konferencji antyirańskiej w Polsce, z rozbrajającą szczerością odpowiedział, że nic.

Wiceszef polskiej dyplomacji przekonywał, że już samo „zapewnianie stabilizacji na Bliskim Wschodzie” służy polskim interesom, a temu celowi, w jego przekonaniu służy konferencja, której organizację na terenie Polski ogłosili Amerykanie. O tym jak w praktyce wygląda stabilizujący wpływ USA w regionie, m. in. w Iraku, Afganistanie, Libii i Syrii, niestety nie możemy dowiedzieć się z tej rozmowy.

Wiceminister Bartosz Cichocki szczerze skomentował też fakt, że konferencja, która dotyczyć będzie przede wszystkim kwestii Iranu zostanie zorganizowana przez Amerykanów w Warszawie bez zaproszenia na nią jego przedstawicieli, co w Teheranie odbierane jest jako akt wrogości. „Było jasne, że ze względu na zły stan stosunków dwustronnych amerykańsko-irańskich dla strony amerykańskiej jest to kwestia zamknięta”.

Gdy dziennikarz zaskoczony otwartością deklaracji wiceministra Cichockiego, przyznającego w ten sposób, że to Amerykanie tak jednostronnie decydują o jednoznacznie antyirańskim kształcie konferencji w Polsce, zapytał „I my się na to po prostu zgodziliśmy?”, Cichocki odparł: Tak, dlatego że nie widzimy w tym nic złego”.

Wywiad pozostawia nas jednak bez odpowiedzi na pytanie, gdzie się podziała polska suwerenność i zasada „nic o nas bez nas” w stosunku do przyjaznych wobec Polski Irańczyków, którzy nigdy nie byli naszymi wrogami.

Całość wywiadu (dla odważnych) dostępna poniżej:

https://fakty.interia.pl/polska/news-cichocki-o-konferencji-dot-bliskiego-wschodu-amerykanie-nie-,nId,2825554?fbclid=IwAR23jDmnaNJdV4WDI-jBQnI0DQL0-jK6PE2t8XoIutHphq3asAvDZEn2CAY

2 komentarze

  1. tomasz fornalczyk

    Oglądajcie telewizję wRealu24.pl,powie wam prawdę:

  2. Trudno, żeby Amerykanie nam coś konkretnego zaoferowali za bycie gospodarzem tej fatalnej antyirańskiej konferencji, bo przecież przez 3 lata przyzwyczaili się do służalczej wobec nich polityki Pisu. Naród polski jest i będzie zawsze z narodem irańskim!

Dodaj komentarz