Wielka Brytania: May przygotowuje scenariusze na drugie referendum ws. Brexitu

Według doniesień brytyjskiego dziennika „Daily Telegraph”, premier Wielkiej Brytanii Theresa May rozpoczęła „planowanie scenariuszów” dotyczących organizacji drugiego referendum ws. brexitu w przypadku, gdyby była zmuszona do przeprowadzenia takiego referendum.

May prowadzi obecnie negocjacje z opozycyjną Partią Pracy, które mają doprowadzić do przyjęcia jej umowy ws. brexitu przez Izbę Gmin bez konieczności przeprowadzania drugiego referendum. Jednak według doniesień „The Guardian” 2/3 parlamentarzystów Partii Pracy nie zgodzi się na żaden kompromis ws. brexitowej umowy, jeśli elementem porozumienia nie będzie organizacja referendum, w którym Brytyjczycy mieliby ją zatwierdzić.

May rozpoczęła negocjację z największa partią opozycyjną po tym, jak Izba Gmin trzykrotnie odrzuciła wynegocjowaną przez Theresę May umowę ws. brexitu, a UE zgodziła się przesunąć datę brexitu dwukrotnie (najpierw na 12 kwietnia/22 maja, potem na 31 października). Premier Wielkiej Brytanii wcześniej kilkukrotnie wyraźnie odrzucała możliwość organizacji drugiego referendum ws. brexitu.

Teraz „Daily Telegraph” pisze, że May rozmawiała z przedstawicielami swojego rządu o rozpisaniu referendum, w którym Brytyjczycy wybieraliby między wyjściem z UE z umową, wyjściem bez umowy, lub pozostaniem w UE.

Do referendum może dojść w sytuacji, w której rozmowy z Partią Pracy załamią się, a większość parlamentarzystów będzie popierać rozpisanie drugiego referendum ws. brexitu.

Jednocześnie „Daily Telegraph” podkreśla, że oficjalnie kancelaria May zaprzecza, jakoby doszło do spotkania premier z ministrami ws. drugiego referendum.

(na podst. rp.pl oprac. E.O.)

 

Dodaj komentarz