USA: Trump nakłada kolejne sankcje na Iran

W środę prezydent USA Donald Trump nałożył nowe sankcję na Iran, wymierzone w irański eksport metali.

Ponadto USA biorą na celownik firmy zagraniczne prowadzące interesy z Iranem i grożą Republice Islamskiej dodatkowymi środkami karnymi. Iran może oczekiwać dalszych działań, jeśli nie zmieni „swojego zachowania”, powiedział Trump. Kraje trzecie zostaną ostrzeżone, że USA nie będą już dłużej tolerować wpuszczania do swoich portów metali z Iranu.

Oprócz ropy naftowej, metale przemysłowe są dla Iranu najważniejszym źródłem dochodów z eksportu.

Oficjalnie sankcje mają na celu wstrzymanie eksportu irańskich metali, dochodami z którego mógłby być finansowany irański program nuklearny. Poza tym banki państw trzecich, zaangażowane w transakcje finansowe związane z irańskim przemysłem metalowym powinny być karane.

Francuskie ministerstwo spraw zagranicznych natychmiast zareagowało, mówiąc, że Francja będzie nadal pracować nad zapewnieniem otwarcie kanałów finansowych z Iranem i umożliwienia eksportu. Jednocześnie Francja wezwała Iran do przestrzegania wszystkich zobowiązań wynikających z umowy nuklearnej.

Iran wcześniej zawiesił część swoich zobowiązań wynikających z umowy z 2015 r., zaledwie rok po jednostronnym wycofaniu się przez Trumpa z umowy nuklearnej. Jednocześnie prezydent Hassan Ruhani wydał 60-dniowe ultimatum pięciu pozostałym sygnatariuszom porozumienia, czyli Niemcom, Wielkiej Brytanii, Francji, Chinom i Rosji, aby wywiązały się z zobowiązań dotyczących ochrony irańskiego sektora naftowego i bankowego przed sankcjami ze strony USA. W przeciwnym razie jego kraj wznowi wzbogacanie uranu na poziomie wyższym niż dozwolony w umowie.

(na podst. de.reuters.com, oprac. E. O.)

 

Dodaj komentarz