Spór celny Chiny-USA: „wzrasta ryzyko recesji”

Mimo ostrzeżeń prezydenta USA Trumpa Chiny odpowiadają na ostatnie sankcje ze strony USA. Od czerwca Republika Ludowa zamierzają podjąć dodatkowe opłaty, dotyczące zmienionej listy amerykańskich towarów o wartości 60 miliardów dolarów. Jak podało Ministerstwo Finansów w Pekinie w poniedziałek, na liście znalazło się 5140 produktów. Cła na połowę z tych towarów mają zostać zwiększone o dodatkowe 25 procent – w tym LNG. Trump uprzednio ostrzegł przywódców Chin przed próbami odwetyu za niedawne sankcje amerykańskie. USA ze swojej strony przygotowują podwyższenie ceł od wszystkich innych towarów eksportowanych z Chińskiej Republiki Ludowej. To towary warte około 300 miliardów dolarów.

Niedawna eskalacja ciąży na giełdach po obu stronach Atlantyku, podsycając obawy o spowolnienie gospodarcze. „Ryzyko recesji zdecydowanie wzrosło z powodu niepewności co do Chin i USA” – powiedział Justin Onuekwusi, zarządca funduszy w Legal & General Investment Management. Od lipca 2018 r. Chiny i USA zaostrzają taryfy, co już spowalnia globalną gospodarkę. Już we wrześniu 2018 r. Chiny nałożyły dodatkowe taryfy od pięciu do dziesięciu procent na 5207 produktów amerykańskich o wartości 60 miliardów dolarów.

Oprócz sporu z Chinami Trump zagroził UE podwyższeniem taryfami na samochody i części samochodowe. Jednak komisarz UE ds. Handlu Cecilia Malmström stwierdziła, że ​​nie spodziewa się, że Trump wprowadzi taryfy w tym tygodniu. „Ostatecznym terminem decyzji o automatycznym odprawie celnej jest 18 maja, ale termin może zostać przedłużony”, powiedziała „Süddeutsche Zeitung”. Istnieją sygnały, że termin może zostać przedłużony, ponieważ USA początkowo chciały skupić się na negocjacjach z Chinami.

(na podst. de.reuters.com, oprac. Eugeniusz Onufryjuk)

4 komentarze

 1. CzytelnikX

  „Papierowy tygrys” – amerykański imperializm prędzej czy później zostanie zniszczony!
  Wolne narody świata rozprują bagnetami brzuszysko bestii!

 2. CzytelnikX

  „Jeżeli amerykańskie koła kapitału monopolistycznego upierać się będą w prowadzeniu polityki agresji i wojny, to na pewno przyjdzie dzień, w którym zostaną skazane przez narody całego świata na szubienice. Ten sam los czeka popleczników Stanów Zjednoczonych.”

  – Mao Zedong

 3. CzytelnikX

  „Imperialiści długo nie pociągną, ponieważ czynią tylko zło, popierają wyłącznie antyludową reakcję w różnych krajach, okupują dużą ilość kolonii, półkolonii i baz wojskowych, zagraŜająpokojowi wojną atomową. W ten sposób oni zmuszają ponad 90 proc. ludności całego świata do powszechnego wystąpienia przeciwko nim obecnie lub w przyszłości. Jednakże imperialiści jeszcze żyją, nadal uprawiają samowolę w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej. Na Zachodzie, w swych krajach uciskają oni nadal masy ludowe. Taka sytuacja musi ulec zmianie. Zadaniem narodów całego świata jest „ położenie kresu agresji i uciskowi imperializmu, głównie imperializmu amerykańskiego. ”

  – Mao Zedong

 4. CzytelnikX

  „Imperializm amerykański uprawiając samowolę wszędzie, postawił sam siebie na pozycjach wrogich wobec narodów całego świata, staje się coraz bardziej wyizolowany. Bomby atomowe i wodorowe w rękach imperialistów amerykańskich nie zdołają zastraszyć tych, którzy nie chcą być niewolnikami. Fali gniewu narodów całego świata przeciwko amerykańskim agresorom nie da się powstrzymać. Walka narodów całego świata przeciwko imperializmowi amerykańskiemu i jego psom łańcuchowym na pewno będzie odnosić jeszcze bardziej wielkie zwycięstwa.”
  – Mao Zedong

  Zmiażdżymy wszystkie potwory! Precz z imperializmem!

  Wschód jest czerwony!

Dodaj komentarz