Polska: Pierwszy proces przeciwko Facebookowi

W środę rozpoczął się proces przeciwko Facebookowi mającemu swoją siedzibę w USA i Irlandii, skąd nadzorowane są profile użytkowane w Polsce. Największy portal społecznościowy został pozwany przez Macieja Świrskiego, który zarzucił mu cenzurę, dyskryminację ze względu na narodowość, poglądy polityczne i wyznanie. To pierwsza tego typu sprawa w Polsce.

Maciej Świrski, na co dzień reprezentujący Redutę Dobrego Imienia, pozwał portal z powództwa prywatnego jeszcze w roku 2016, po Marszu Niepodległości 11 listopada. Jak zauważył, przed narodowym świętem z Facebooka znikały strony i profile określonych osób i instytucji m.in. organizujących marsz. W to miejsce pojawiał się lakoniczny i schematyczny komunikat, informujący o niezgodności treści z polityką i regulaminem portalu.

Maciej Świrski w pozwie zwraca jednak uwagę na brak jednolitej polityki Facebooka w usuwaniu treści mogących być postrzeganymi jako mowa nienawiści. W tym samym czasie, gdy z portalu społecznościowego znikały treści dotyczące Marszu Niepodległości, na strony Facebooka bez przeszkód trafiały wpisy obrażające choćby katolików i religię chrześcijańską. Facebook miał wówczas odmówić usunięcia strony ze względu na wolność słowa i rozpowszechniania informacji.

(na podst. tvp.info/ oprac. Eugeniusz Onufryjuk)

Dodaj komentarz