Chiny: Pekin i Brasília filarami świata policentrycznego

Podczas wizyty w Pekinie, 24. maja wiceprezydent Brazylii, gen. Hamilton Mourao spotkał się z przywódcą Chin, Xi Jinpingiem. Prezydent Chin przekazał gościowi list z pozdrowieniami dla Jaira Bolsonaro, podczas gdy gen. H. Mourao przekazał analogiczną korespondencję brazylijskiego prezydenta na ręce gospodarza.

Xi Jinping zauważył, że Chiny i Brazylia to największe kraje rozwijające się i wschodzące rynki – odpowiednio na wschodniej i na zachodniej półkuli – należąc przez to do najważniejszych sił na rzecz policentryzacji ładu międzynarodowego. Stosunki między Pekinem a Brasílią powinny być modelem współpracy państw rozwijających się, opierając się na wzajemnym szacunku, zaufaniu i wsparciu, służąc zaś światowemu pokojowi i rozwojowi. Obydwa państwa powinny podjąć wysiłki dla zbudowania nowego typu relacji międzynarodowych. Chiny zapraszają Brazylię do uczestnictwa w Inicjatywie Pasa i Szlaku dla osiągnięcia obopólnie korzystnej synergii w obszarze rozwoju gospodarczego.

Prezydent H. Mourao zapewnił swego chińskiego gospodarza o wysokiej randze nadawanej przez Jaira Bolsonaro stosunkom z Chinami, poparciu Brazylii dla władzy Partii Komunistycznej niosącej korzyści dla ludu, a także wkładu Chin w globalny rozwój ekonomiczny. Brazylia postrzega Chiny jako partnera wszechstronnego, wiarygodnego, stabilnego i godnego zaufania, będąc gotową do podtrzymywania kontaktów na wysokim szczeblu oraz pogłębiania współpracy i przyjaźni. Brazylia chce skomponować własne projekty inwestycyjne z Inicjatywą Pasa i Szlaku oraz rozszerzyć współpracę z Chinami między innymi na obszary handlu, nauki i technologii, oraz innowacji.

 

H. Mourao podziękował chińskim partnerom za pomoc w organizacji tegorocznego szczytu BRICS w Brazylii, a także wyraził wolę zacieśnienia współpracy z Pekinem w ramach wielostronnych mechanizmów takich jak BRICS, WTO i G20 dla zabezpieczenia i wzmocnienia policentryzmu w stosunkach międzynarodowych oraz wielostronnego międzynarodowego systemu handlowego.

 

Wizyta gen. H. Mourao w Chinach i poczynione w jej trakcie deklaracje świadczą o zyskaniu zdecydowanej przewagi w brazylijskiej elicie władzy przez czynniki wojskowe, opowiadające się za pragmatycznym kursem politycznym, oraz wzmacnianiu międzynarodowej pozycji Brazylii poprzez instytucje wielostronne i południowoamerykańskie. Brazylijskie „deep state” wydaje się jak na razie dystansować elementy neokonserwatywne, stawiające na dwustronne relacje z Waszyngtonem.

(na podst. eng.yidailyu.gov.cn opr. R.L.)

2 komentarze

  1. To tak jakby Chiny robiły interesy z USA

  2. Czyli wychodzi na to, że Bolsonaro przynajmniej na razie myśli i działa w kategoriach brazylijskiej racji stanu, a nie serwilizmu wobec USA.

Dodaj komentarz