Trump: Postęp w negocjacjach z Meksykiem wciąż niewystarczający

Udało się osiągnąć pewien postęp w rozmowach meksykańsko-amerykańskich o imigracji, ale wciąż jest on niewystarczający – w taki sposób prezydent Trump podsumował pierwszy dzień rozmów z udziałem delegacji meksykańskiej toczących się w środę w Białym Domu.

Rozmowy, którym przewodniczy ze strony meksykańskiej minister spraw zagranicznych Marcelo Ebrard, a ze strony USA – sekretarz stanu Mike Pompeo, będą kontynuowane w czwartek.

„Jeśli nie uda się jutro osiągnąć porozumienia, jest dla wszystkich zrozumiałe, że począwszy od poniedziałku zaczną obowiązywać pięcioprocentowe cła na towary z Meksyku” – zaznaczył na Twitterze Donald Trump, który przygląda się negocjacjom w Białym Domu z Francji, gdzie przebywa z oficjalną wizytą dla uczczenia 75. rocznicy ataku aliantów w Normandii.

Przewodniczący delegacji meksykańskiej, minister spraw zagranicznych Marcelo Ebrard po zakończeniu środowych rozmów, że podczas gdy Stany Zjednoczone szukają doraźnych, krótkoterminowych rozwiązań dotyczących imigracji, Meksyk stawia sobie za cel w rozmowach z Amerykanami znalezienie rozwiązań, które uregulują relacje w dłuższej perspektywie czasowej.

30 maja Trump niespodziewanie zagroził obłożeniem od 10 czerwca całego importu z Meksyku pięcioprocentowym cłem, zapowiadając jednocześnie możliwe podniesienie taryf do 25 proc.

W środę przed spotkaniem meksykańskiej delegacji z przedstawicielami administracji Trumpa Biały Dom ogłosił, że nie oczekuje, iż rozmowy te doprowadzą do porozumienia w sprawie uniknięcia karnych ceł.

Jednak Republikanie w Kongresie ogłosili, że skłonni są przeciwstawić się prezydentowi w tej sprawie, by uniknąć szkodliwych również dla amerykańskiej gospodarki barier celnych.

Przewodniczący senackiej większości republikańskiej Mitch McConnel ostrzegł Biały Dom, że cła na towary z Meksyku „mogą nie zyskać wystarczającego poparcia” w Senacie.

Stawka gospodarcza w tej rozgrywce jest kolosalna – podkreśla AP. Wartość wymiany handlowej między USA i Meksykiem wyniosła w zeszłym roku 678 mld dol. Łańcuch dostaw między przedsiębiorstwami przebiega przez granicę, a Amerykanie w 2018 r. kupili importowane z Meksyku dobra warte 378 mld dol.

(na podst. PAP/rt.com, oprac. Eugeniusz Onufryjuk)

Dodaj komentarz