Polska kupi więcej skroplonego gazu z USA

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo kupi więcej skroplonego gazu ziemnego (LNG) w USA. Polska spółka zakontraktowała 1,5 mln ton LNG rocznie więcej przez 20 lat od firmy Venture Global z planowanego terminala eksportowego Plaquemines LNG – poinformowało PGNiG.

            Podpisany z Venture Global aneks przewiduje wzrost wolumenu do 2,5 mln ton LNG rocznie z terminala w Plaquemines Parish, co odpowiada po regazyfikacji łącznemu wolumenowi blisko 3,4 mld m sześc. gazu ziemnego.

            W wyniku zawarcia aneksu, łączny wolumen zakupionego przez PGNiG gazu z obu terminali budowanych przez Venture Global LNG osiągnie 3,5 mln ton LNG rocznie. 1 mln ton pochodzić będzie z terminala Calcasieu Pass, a 2,5 mln ton – z terminala Plaquemines. 3,5 mln ton LNG odpowiada 4,7 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji na rok. Dostawy realizowane będą w formule free-on-board, oznaczającej odbiór towaru przez kupującego w porcie załadunku – zaznaczyło PGNiG. Aneks podpisano podczas wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie.

(na podst. PAP/ oprac. Eugeniusz Onufryjuk)

 

Jeden komentarz

  1. ile polski konsument na tym straci ?

Dodaj komentarz