Kamerun: zamieszanie w ruchu separatystycznym

W kierownictwie ambazońskiego ruchu separatystycznego w Kamerunie narasta wewnętrzny konflikt. Po tym jak w styczniu 2018 r. w Nigerii aresztowano i ekstradowano do Kamerunu Juliusa Auka Tabe – przewodniczącego Tymczasowego Rządu Federalnej Republiki Ambazonii (Interim Government of the Fedral Republic of Ambazonia, IG), w jego zastępstwie tymczasowym prezydentem IG został Samuel Ikome Sako. Nowy przewodniczący okazał się jednak postacią kontrowersyjną, której zarzucano niekompetencje i błędne wydatkowanie środków finansowych.

  1. maja 2019 r. przebywający w kameruńskim więzieniu J. Auk Tabe zdymisjonował w związku z tym gabinet S. Ikome Sako i przywrócił gabinet w składzie sprzed swojego aresztowania. W odpowiedzi, przewodniczący Rady Odbudowy (Restoration Council) Elvis Kometa poinformował o usunięciu z urzędu (impeachment) J. Auka Tabe i zachowaniu tymczasowej władzy przez gabinet S. Ikome Sako na okres 90 dni, z upływem których ma zostać wyznaczony nowy przewodniczący IG.

Krok ten skrytykowany został przez przez przebywającego na stałe w Norwegii Ayaba Cho Lucasa – przywódcę drugiej pod względem wielkości i znaczenia organizacji separatystycznej: Rady Rządzącej Ambazonii (Ambazonia Governing Council, AGC), skonfliktowanej politycznie z IG. 11. czerwca A. Cho Lucas oświadczył, że choć nie zgadzał się z polityką J. Auka Tabe, jest przeciwny jego dymisji i krytykowaniu go, dopóki ten przebywa w więzieniu. Uwięziony J. Auk Tabe zyskał też poparcie separatystycznego działacza Marka Barety, który oświadczył że nie ma dowodów na zarzucaną J. Aukowi Tabe postawę kompromisową.

(na podst. natimesnews.com, journalducameroun.com opr. R.L.)

 

 

Dodaj komentarz