Netanjahu odsłania „Wzgórza Trumpa” w Syrii

Nazwisko amerykańskiego prezydenta zdobi małe żydowskie osiedle na okupowanych przez „Izrael” syryjskich Wzgórzach Golan. Premier „Izraela” odsłonił 17 czerwca „Wzgórza Trumpa”.

Premier państwa położonego w Palestynie Benjamin Netanjahu oraz członkowie jego gabinetu pojawili się w poniedziałek 17 czerwca na uroczystości powstania nowego osiedla, które zostało nazwane na część prezydenta Donalda Trumpa.

Netanjahu powiedział, że to „historyczny dzień”, a jego kraj chce w ten sposób podziękować prezydentowi USA za uznanie suwerenności „Izraela” nad Wzgórzami Golan.

25 marca prezydent USA Donald Trump podpisał deklarację uznającą suwerenność syjonistów nad Wzgórzami Golan. Decyzja amerykańskiego prezydenta została potępiona przez Unię Europejską, Ligę Państw Arabskich, Turcję, Syrię, Iran, Rosję oraz inne kraje. Działania Waszyngtonu nie znalazły też poparcia na nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w tej sprawie.

W 1981 r. syjonistyczny parlament ratyfikował ustawę o Wzgórzach Golan, ogłaszając suwerenność „Izraela” nad tym obszarem. Rada Bezpieczeństwa ONZ nie uznała tej decyzji.

(na podst. rp.pl/oprac. Eugeniusz Onufryjuk)

Dodaj komentarz