Najlepsza Korea do USA: Nie zostało wam dużo czasu

USA powinny podjąć działania zmierzające do przedstawienia nowej strategii mającej ożywić rozmowy ws. denuklearyzacji – powiedział Kwon Jong Gun, północnokoreański dyplomata, który w MSZ odpowiada za kontakty z USA. Kwon Jong Gun ostrzegł, że Stanom Zjednoczonym kończy się czas.

Po fiasku szczytu z lutego tego roku z udziałem Donalda Trumpa i Kim Dzong Una w Hanoi, przywódca Korei Północnej powiedział, że trzeci szczyt będzie możliwy tylko w sytuacji, w której Waszyngton przyjmie bardziej elastyczne podejście do rozmów. Kim oświadczył, że daje Amerykanom czas na zmianę stanowiska do końca roku.

W środę prezydent Korei Południowej Moon Jae-in poinformował, że USA prowadzą zakulisowe rozmowy z Koreą Północną na temat trzeciego szczytu z udziałem przywódców obu państw. Dodał, że USA zaproponowały ożywienie negocjacji z Pjongjangiem na poziomie roboczym.

Tymczasem Kwon Jong Gun podkreśla, że USA mówią o dialogu w czasie, gdy „z pogardą dopuszczają się wrogich czynów” wobec Korei Północnej. Dyplomata nie wyjaśnił, o jakie konkretnie działania USA chodzi – prawdopodobnie miał na myśli przedłużenie przez Waszyngton o rok sankcji nałożonych na Koreę Północną, które już wcześniej północnokoreańskie MSZ określiło mianem „ekstremalnie wrogich działań”.

– Dialog nie wydarzy się sam z siebie w sytuacji, gdy USA nie wydają się przyjmować realistycznego podejścia, które służy interesom obu stron i jak papuga powtarzają o wznowieniu rozmów – powiedział Kwon cytowany przez północnokoreańską agencję KCNA.

– USA nie mają już wiele czasu, jeśli chcą osiągnąć rezultaty – dodał.

(na podst. rp.pl/ oprac. Eugeniusz Onufryjuk)

Dodaj komentarz