Australia: Powstanie nowy port dla jankeskich okrętów

Australia planuje budowę nowego portu głębokowodnego na północnym wybrzeżu, zdolnego przyjmować amerykańskie okręty desantowe z amerykańskimi marines na pokładzie – informują australijskie media.

Budowa takiego portu ma być elementem działań zmierzających do przeciwstawienia się rosnącej obecności Chin w tej części świata – poinformował australijski nadawca publiczny ABC.

Nowy port ma powstać ok. 40 km od Darwin – stolicy Terytorium Północnego. W 2015 roku Chińczycy wydzierżawili port w Darwin na 99 lat.

Ten ostatni port posiada infrastrukturę pozwalającą przyjmować amerykańskie okręty wojenne ale – jak podaje ABC – nowy port ma umożliwić dużym okrętom desantowym korzystanie z bardziej dyskretnej bazy do prowadzenia działań.

Zarówno Australia, jak i USA wzmacniają swoją obecność wojskową w rejonie zachodniego Pacyfiku, aby przeciwdziałać staraniom Chin o zwiększenie swoich wpływów w tym regionie – m.in. poprzez rosnącą obecność wojskową Państwa Środka na spornych wyspach położonych na Morzu Południowochińskim.

W ramach wspólnych działań Waszyngton i Canberra chcą m.in. zbudować wspólną bazę wojskową na wyspie Manus będącej częścią terytorium Papui Nowej Gwinei.

Oficjalne ogłoszenie budowy nowego portu ma nastąpić w najbliższych tygodniach, tak aby pokrywać się z organizowanymi co dwa lata dużymi ćwiczeniami wojskowymi z udziałem armii USA i Australii – informuje ABC. Australia i USA oficjalnie nie komentują tych doniesień.

(na podst. rp.pl/oprac. Eugeniusz Onufryjuk)

Dodaj komentarz