Polska: Naczelny rabin odmawia upamiętnienia polskich żołnierzy

Naczelny rabin Polski Michael Schuldrich odmówił udziału w obchodach rocznicowych z okazji 75-lecia powstania Brygady Świętokrzyskiej NSZ.

Obchody mają się odbyć w niedzielę. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

Rabin został zaproszony do udziału w uroczystościach przez ministra Józefa Kasprzaka, szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Rabin odesłał zaproszenie, odmawiając udziału, a na łamach michnikowskiej gazety opublikował swoje oświadczenie. Zdaniem rabina upamiętnienie Brygady Świętokrzyskiej „znieważa pamięć wszystkich obywateli Polski poległych w walce z Niemcami”. Poza tym w oświadczeniu możemy przeczytać, że rabin odebrał zaproszenie na wydarzenie upamiętniające żołnierzy NSZ jako osobistą zniewagę.

Sprawę skomentował szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Brygada Świętokrzyska nigdy nie kolaborowała z Niemcami. Powielanie takiej tezy to powielanie czarnej legendy Brygady Świętokrzyskiej

Brygada Świętokrzyska była odziałem zbrojnym NSZ, powstałym 11 sierpnia 1944. Działała do połowy sierpnia 1945.

(na podst. dorzeczy.pl/oprac. Eugeniusz Onufryjuk)

3 komentarze

  1. A ja się dziwię dlaczego ten Rabin nie dostał jeszcze oskarżenia o oszczerstwo i zniewagę !

  2. A czego się po parchach mielibyśmy spodziewać? Uczestnictwo Schudricha na uroczystości upamiętniającej BŚ NSZ byłoby zniewagą dla żołnierzy Wielkiej Polski. Zresztą samo to, że upamiętniają NSZ-towców demoliberałowie z PiSuaru jest dla nich zniewagą, bo oni dzisiaj tak samo by strzelali do obecnych zdrajców, tak jak strzelali do komunistów.

Dodaj komentarz