Polska: Mosbacher chce jeszcze więcej jankeskich żołnierzy

Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher w czwartek zamieściła na Twitterze wpis, w którym sugerowała, że jankeskie żołdactwo, stacjonujące w Niemczech, mogłoby zostać przeniesione do Polski. Według danych z roku 2018 liczba jankeskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech wynosi ponad 33 tys. ludzi.

Jak zwykle w przypadku miłości Trumpa i jego emisariuszki do Polaków chodzi o pieniądze: Polska w „przeciwieństwie do Niemiec” wypełnia natowskie zobowiązania do przeznaczania 2% PKB na obronność. We wpisie namiestnik zza wielkiej wody możemy przeczytać, że „chętnie byśmy powitali w Polsce amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech”. Niestety, przez ograniczenie na liczbę znaków pani Mosbacher nie mogła napisać, kim są ci tajemniczy „my”

Przypomnijmy, że podczas wizyty w Białym Domu prezydent Andrzej Duda podpisał z prezydentem Donaldem Trumpem deklarację, według której USA planuje zwiększyć „w najbliższej przyszłości” swoją obecność wojskową w Polsce o około 1000 dodatkowych żołnierzy. Trump nie wykluczył, że mogą oni zostać przeniesieniu do naszego kraju z Niemiec. W Polsce ma też powstać m.in. eskadra dronów MQ-9. Polska zobowiązała się w deklaracji do zapewnienia i utrzymania infrastruktury dla amerykańskich wojsk w Polsce „bez kosztów dla Stanów Zjednoczonych i z uwzględnieniem planowanego poziomu jej wykorzystania przez Siły Zbrojne USA”.

(na podst.kresy.pl/opr. Eugeniusz Onufryjuk)

Dodaj komentarz