Iran: USA zagrożeniem dla pokoju

 Iran oskarża Stany Zjednoczone, że wraz ze swoimi sojusznikami przekazują broń na Bliski Wschód. Irański minister spraw zagranicznych powiedział w wywiadzie z telewizją Al-Jazeera, że przez działania Amerykanów region jest teraz „pudełkiem zapałek gotowym do podpalenia”.

            Mohammad Javad Zarif oskarżył Stany Zjednoczone o zmniejszanie bezpieczeństwa w rejonie Zatoki Perskiej, bo rozmieściły tam swoje okręty. Według USA, była to „amerykańska odpowiedź” na ostatnie incydenty z udziałem międzynarodowych tankowców w cieśninie Ormuz oraz na rosnące napięcie między Waszyngtonem a Teheranem.

            Dyplomata powiedział, że zarówno Stany Zjednoczone, jak i ich arabscy sojusznicy „zalewają region bronią”, co powoduje, że niewiele brakuje, by wybuchł konflikt na wielką skalę. Nie wymienił konkretnych krajów na Bliskim Wschodzie, ale jest wielce prawdopodobne, że chodziło mu o Arabię Saudyjską, jednego z najbliższych sojuszników Waszyngtonu w regionie.

            Mohammad Javad Zarif był przez ostatnie lata łącznikiem między Zachodem a władzami w Teheranie. Jednak w wyniku ostatnich napięć amerykańsko-irańskich także i on krytycznie wypowiada się o amerykańskiej administracji. Waszyngton w ostatnich dniach nałożył na dyplomatę sankcje.

(na podst. tvp.info/opr. Eugeniusz Onufryjuk)

Dodaj komentarz