Polska: Rząd wycofuje się z pomysłu podatku od usług cyfrowych

Wiceprezydent USA Mike Pence w trakcie wspólnej konferencji prasowej z prezydentem RP Andrzejem Dudą powiedział, że Stany Zjednoczone „z głęboką wdzięcznością przyjęły odrzucenie” przez Polskę pomysłu podatku od usług cyfrowych. Według Pence’a, specjalnych podatek dla wielkich korporacji (takich jak Google, Facebook czy Apple), świadczących usługi cyfrowe, utrudnił by wymianę handlową między dwoma krajami.

Pence był obecny w Polsce od niedzieli, kiedy wziął udział w uroczystościach rocznicowych, upamiętniających wybuch II wojny światowej. W poniedziałek miały miejsca spotkania między wiceprezydentem USA a członkami rządu, w trakcie których m. i. została podpisana wspólna deklaracja w sprawie zasad budowy w Polsce sieci 5G.

Pence w trakcie konferencji stwierdził, że Polska wycofała się z propozycji specjalnego podatku od usług cyfrowych. Wysłannik Trumpa powiedział to zanim ktokolwiek z polskiego rządu to ogłosił.

W lipcu biuro prasowe Ministerstwa Finansów informowało, że są prowadzone prace nad przygotowaniem projektu ustawy o podatku od niektórych usług cyfrowych. Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha w rozmowie z dziennikarzem TVN zapytany o słowa Pence’a powiedział, że jest to ogólna poprawa polskiego systemu podatkowego. Mucha zaznaczył, że decyzje o podatkach zapadają w ministerstwie finansów i rządzie. Na pytanie, kiedy zapadła decyzja o odrzuceniu podatku i dlaczego nikt nie ogłosił jej wcześniej, Mucha polecił się zwrócić do ministra finansów.

Jako pierwsze państwo opodatkowanie wielkich potentatów cyfrowych wprowadziła Francja. Ustawa opodatkowująca amerykańskie firmy wywołała niezadowolenie władz USA, które zapowiadają działania odwetowe przeciwko Francji. Również Wielka Brytania prowadzi pracę nad analogiczną ustawą.

(na podst. wnp.pl/kresy.pl. oprac. Eugeniusz Onufryjuk)

 

Komentarz redakcji: Słowa jankeskiego wiceprezydenta wpisują się w ten sam model stosunków z Polską, o którym publiczność się dowiedziała w listopadzie ubiegłego roku w publikacji listów ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher do premiera i innych członków rządu. W styczniu 2019 r. już sekretarz stanu ogłosił, że w Polsce ma się odbyć zlot podżegaczy wojennych z Bliskiego Wschodu. Teraz o podatkach dowiadujemy się ze słów wiceprezydenta… Chyba to jest ten wzrost znaczenia Polski na arenie międzynarodowej

Jeden komentarz

  1. Czyli budżet z deficytem?

Dodaj komentarz