ONZ: USA, Francja i Wielka Brytania są uwikłane w zbrodnie wojenne w Jemenie

Stany Zjednoczone, Francja i Wielka Brytania są na liście krajów współwinnych zbrodni wojennych w Jemenie przez dozbrajanie i okazywanie wywiadowczego i logistycznego wsparcia koalicji saudyjskiej, która przyjęła głodzenie cywilów za swoją taktykę prowadzenia wojny. Takie słowa znalazły się w raporcie ONZ, opublikowanym we wtorek.

ONZ stworzyło listę możliwych podejrzanych o zbrodnie wojennych po ponownym zbadanie trwającego od 4 lat konfliktu, powiedziała grupa ekspertów ds. Jemenu na konferencji prasowej w Genewie dodając, że ta lista została wysłana do komisarza ds. „praw człowieka” Michelle Bachelet.

Aneks raportu zawiera listę ponad 160 „głównych sprawców”: członków rządów Arabii Saudyjskiej, ZEA i Jemenu, jak i dowództwo ruchu Hutich, chociaż ze słów ekspertów wynika, że członkowie Ansurallahu nie są na liście podejrzanych.

Wspierana przez Zachód koalicja najechała Jemen w 2015 roku w celu przywrócenia do władzy prosaudyjskiego rządu, który został obalony rok przed tym. W trakcie konfliktu zginęło ponad 100 tys. osób, kilkanaście milionów osób są zagrożone klęską głodu. ONZ nazwało to największym kryzysem humanitarnym świata.

Według raporty ONZ, „Niektóre osoby w rządzie zarówno Jemenu, jak i krajów koalicji, w tym Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich”, są odpowiedzialne za przeprowadzanie bombardowań z pogwałceniem zasad rozróżniania, proporcjonalności i humanitaryzmu i za użycie głodu jako metody prowadzenia wojny i innych czynów, które mogą być uznane za zbrodnie wojenne”.

(na podst. middleeasteye.net oprac. Eugeniusz Onufryjuk)

Dodaj komentarz