USA próbowały przekupić kapitana irańskiego tankowca

Departament Stanu USA potwierdził, że złożył propozycję o wartości kilku milionów dolaró kapitanowi irańskiego tankowca zatrzymanego w Gibraltarze.

Brian Hook, szef departamentu ds. Iranu, wysłał do kapitana tankowca Adrian Darya 1 (były Grace 1), w którym oferował kilka milionów dolarów w zamian za taką zmianę kursu statku, która umożliwiłaby przejęcie go przez jankesów.

Tankowiec został zatrzymany na początku lipca na Gibraltarze przez Brytyjczyków, którzy podejrzewali, iż statek przewozi ropę naftową do Syrii, co jest zakazane przez sankcje UE. 15 sierpnia jednostka została zwolniona mimo protestów Waszyngtonu. 17 sierpnia sąd Dystryktu Kolumbii wydał nakaz aresztowania i „przejęcia” tankowca, który przewoził 2,1 mln baryłek ropy i 995 tys. dolarów amerykańskich. Obecnie tankowiec znajduje się na wschodnich wodach Morza Śródziemnego.

USA złożyły ofertę finansową kapitanowi tankowca, obywatelowi Indii Akhileszowi Kumarowi. Administracja amerykańska była gotowa zapłacić kilka milionów dolarów za skierowanie statku w miejsce, gdzie jankesi mogliby go przejąć. Ku smutkowi Amerykanów, mail został zignorowany przez kapitana. USA nałożyły na niego sankcje.

Szef MSZ Republiki Islamskiej napisał na Twitterze, że po nie udanej próbie piractwa Stany Zjednoczone przeszły do otwartego łapownictwa grożąc osobistymi sankcjami.

(na podst. rp.pl. oprac. Eugeniusz Onufryjuk)

Dodaj komentarz