USA: Trump zwolnił doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zwolnił doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona, który został powołany na to stanowisko w marcu 2018 r., zastępując generała McMastera. Był trzecim doradcą w trakcie kadencji Trumpa.

Trump tradycyjnie o swojej decyzji napisał najpierw na Twitterze. „Wczoraj wieczorem poinformowałem Johna Boltona, że jego usługi nie są już potrzebne w Białym Domu.” – taki wpis znalazł się na profilu Trumpa we wtorek.

Podobnie jak inni członkowie administracji, zdecydowanie nie zgadzałem się z wieloma jego sugestiami. Dlatego poprosiłem Johna o złożenie rezygnacji, którą otrzymałem dziś rano” – dodał.

Następny doradca ds. bezpieczeństwa narodowego zostanie mianowany w przyszłym tygodniu.

John Bolton uchodzi za neokonserwatystę i „jastrzębia”. Opowiadał się za agresywną politykę w stosunku do Iranu, a nawet nalegał na interwencji zbrojnej przeciwko Republice Islamskiej. Jest zadeklarowanym zwolennikiem zmiany władzy w Iranie. Uważa, że Stany Zjednoczone powinny przeprowadzić ataki na wyrzutnie rakiet w Korei Północnej. Jest też zwolennikiem zwiększania kontyngentu wojsk amerykańskich w Europie Wschodniej, w tym Polsce, w celu odstraszania Rosji.

(na podst. rp.pl/oprac. Eugeniusz Onufryjuk)

Dodaj komentarz