Ukraina: Za 4 lata szkoły mniejszości narodowych przechodzą na nauczanie w języku ukraińskim

Minister oświaty Ukrainy Hanna Nowosad przypomniała, że w roku 2020 wszystkie szkoły rosyjskojęzyczne muszą przejść na nauczanie w języku ukraińskim. Szkoły mniejszości narodowych, w tym polskie, zrobią to od września 2023 roku. Ze słów ukraińskiej minister wynika, że po polsku będą prowadzone tylko lekcję języka polskiego.

„Wciąż są szkoły rosyjskojęzyczne, ale od września 2020 roku język nauczania w tych szkołach zostanie zmieniony na ukraiński” – powiedziała Nowosad w rozmowie dotyczącej zmian w ukraińskim szkolnictwie w związku z kontrowersyjnymi ustawami o oświacie i języku państwowym. Minister dodała, że to samo będą musiały zrobić inne szkoły mniejszości narodowych, w tym z polskim językiem nauczania.

„Szkoły [nauczające] w językach mniejszości, które należą do języków Unii Europejskiej, [przejdą na nauczanie w j. ukraińskim] od września 2023 roku. Obecnie i te, i te musimy przygotować do tej zmiany. Jednak w tych szkołach, w których przeważać będzie nauczanie w języku ukraińskim, nadal będzie możliwość nauki swojego przedmiotu, mowy ojczystej, w języku ojczystym”

16 lipca br. weszła w życie ustawa o zabezpieczeniu funkcjonowania ukraińskiego języka jako państwowego. Tego samego dnia, ukraiński Sąd Konstytucyjny na zamkniętym posiedzeniu orzekł, że artykuł tej ustawy dotyczący kwestii językowych jest zgodny z konstytucją. Zapisy te ostro krytykowały Węgry, a także Rumunia. Na południowym zachodzie Ukrainy zamieszkują licznie przedstawiciele autochtonicznych mniejszości Węgrów i Rumunów, posiadających rozwiniętą sieć własnych szkół różnego stopnia, gdzie dotąd nauczano w językach tych mniejszości.

Ustawa zagraża też 5 szkołom średnim z polskim językiem nauczania.

(na podst. kresy.pl/opr. Eugeniusz Onufryjuk)

Dodaj komentarz