Jemen: Stany Zjednoczone są wspólnikiem saudyjskich zbrodni

Ruch Ansarullah twierdzi, że Stany Zjednoczone utrudniają wysiłki pokojowe w Jemenie, określając Waszyngton jako wspólnika w prowadzonej przez Arabię Saudyjską agresji wojskowej przeciwko temu krajowi.

Muhammad Ali al-Huti, przewodniczący Jemeńskiego Najwyższego Komitetu Rewolucyjnego, w sobotę udzielił wywiadu tureckiemu dziennikowi Gazeteduvar.

Al-Huti powiedział, że agresja przeciwko Jemenowi nie skończy się, dopóki USA, Izrael, Wielka Brytania i Francja nie przestaną popierać saudyjskiej koalicji.

Przewodniczący Komitetu Rewolucyjnego dodał, że siły jemeńskie walczą zgodnie z prawem do samoobrony, podkreślając jednocześnie, że najwyższa rada polityczna Hutich z zadowoleniem przyjmie każdą propozycję, mającą na celu rozwiązanie konfliktu środkami pokojowymi.

Jemeński polityk określił blokadę swojego kraju kierowaną przez Arabię Saudyjską jako „zbrodnię wojenną”, oskarżając reżim wahhabicki o stworzenie największego kryzysu humanitarnego na świecie.

Po obaleniu wieloletniego autokratycznego przywódcy Jemenu Ali Abdullaha Saliha, ruch dyskryminowanych dotąd szyitów-zajdytów, Ansarullah, określany też, od nazwiska klanu przywódców, Huti, pod koniec 2011 roku podjął ofensywne działania zbrojne. Wobec faktycznego krachu jemeńskiej państwowości pod koniec 2014 roku Huti przejęli władzę nad stolicą Jemenu Saną i rozwiązali dotychczasowe władze.

Prezydent Abd Rabbuh Mansur Hadi w 2015 roku został wzięty w areszt domowy przez szyitów. Uwolniony, uciekł do Adenu – metropolii na południu kraju, a następnie do Arabii Saudyjskiej. Tam przekonał Saudyjczyków do interwencji zbrojnej. Ci skorzystali z okazji, ponieważ Huti są sojusznikiem ich czołowego rywala w regionie – Iranu.

26 marca 2015 roku Arabia Saudyjska rozpoczęła zmasowane naloty na Jemen. Jest popierana przez USA, Wielką Brytanię. Do zbrojnej interwencji włączyły się także Zjednoczone Emiraty Arabskie. Huthi konsekwentnie prowadzą ataki na strategiczne obiekty na terytorium Arabii Saudyjskiej: lotniska, bazy wojskowe, instalacje naftowe.

(Na podst. Al-Masirah/opr. Eugeniusz Onufryjuk)

Dodaj komentarz