Zakarpacie: Bunt przeciwko Kijowowi

Trwające od blisko miesiąca wystąpienia Rusinów i Węgrów na Zakarpaciu skierowane przeciwko rządowi w Kijowie wchodzą w decydującą fazę. Spontaniczne akcje blokowania dróg i autostrad w regionie oraz uniemożliwianie pracy komisjom poborowym skutecznie sparaliżowały egzekwowanie nakazów poboru ludności z regionu do sił walczących przeciwko Noworosji.

Młodzieżowy Ruch 65 Komitaty (Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom) i Jobbik zorganizowały 8 sierpnia manifestację pod ambasadą Ukrainy.

Występujący na niej przedstawiciel mniejszości rusińskiej, Anatolij Szava, zapowiedział, że w obliczu planów mobilizacji 80 tysięcy osób z regionu zakarpackiego, ludność domaga się pokojowego uznania wyników referendum z 1991 roku gwarantującego autonomię regionu. W przeciwnym razie region całkowicie wypowie posłuszeństwo Kijowowi. Karpato-Rusini wierzą, że Węgry nie pozwolą banderowcom na takie ludobójstwo jakie ma miejsce w Noworosji – podkreślił Szava.

Od samego początku wystąpień na Zakarpaciu aktywną rolę odgrywają w nich działacze Jobbiku, biorący na siebie rolę przedstawicieli mniejszości węgierskiej i koordynujący swe działania z Rusinami.

Według niektórych źródeł, rząd w Kijowie przerzuca na Zakarpacie oddziały wojska z innych części kraju. Ukraińska straż graniczna w regionie utworzyła “gorącą linię” i apeluje do mieszkańców, aby zgłaszali przypadki “aktywności terrorystów”.

Na podst. Anti-Maidan, kuruc.info, inf. własnych

Więcej o bieżącej sytuacji na Zakarpaciu w tekście Zakarpacki gambit.

karpataljaert01

10 komentarzy

 1. I bardzo dobrze robią 🙂 Kolejne rządy na Ukr nie chciały uznać ich praw – więc trzeba je sobie wywalczyć, zgodnie z duchem Karpat. Ciekawy artykuł, teraz dopiero przeczytałem.
  Pozdrowienia dla Rusinów Karpackich – od górala z Karpat pn-zachodnich 🙂

 2. moherowy beret

  Przecież nie może ginąć tyle ludzi bez sensu.A taki jełop Turczynow(pastor sekty) nawołuje,żeby żołnierze mieli na tyle honoru,żeby potrafili umierać za Ukrainę.Jaką Ukrainę?Poroszenki,Jacyniuka i tych innych pajaców co rozkradli Ukrainę i chcą,żeby naród za nich ginął.

 3. Polacy na Ukrainie powinni też się
  Ujawnić ,

  • Po co? Zeby wyrzneli tych co jeszcze tam pozostali? Myslisz ze polskojezyczni politycy wstawia sie za nimi czy raczej poswieca w imie “wiekszych” celow? Polacy na Litwie ujawnili sie powolali Polski Kraj Narodowo-Terytorialny dostali jakies wsparcie z Warszawy? Zastanawiam sie co czuje taki polak zyjacy na obczyznie jak widzi na majdanie polskich politykow (niektorzy nawet pozuja na patriotow) w towarzystwie banderowcow.

 4. lewakpatriota

  z wiadomych względów nie jestem wielkim miłośnikiem Jobbiku ;), ale za tę inicjatywę wielkie brawa dla nich, przy wspólnym wrogu trzeba działać razem

 5. Boże, że Kaczyński i Tusk wykazali się wyjatkowym kretynizmem w sprawie Majadnu i Ukrainy w ogóle, to Korwin jest nie lepszy. Plecie takie farmazony, że powinien zająć się przesuwaniem fajerek bez dżwieku. Ukraina to, conajmniej, trzy zróżnicowane obszary mentalne. Nic tego nie zmieni. Ten twór nie może istnieć inaczej niż jako federacja o dużej autonomii. Znam ten obszar jak własną kieszeń i nijak pojąć nie mogę ni durnawych amerykosów, ni naszych “polityków”, którzy animowali ten przewrót. Ostatnim, który trzymał “toto” w ryzach był Kuczma. Potem był tylko potop i reginalna indoktrynacja. W konsekwencji , to musiało zakończyć się konfliktem, a jak się zakończy Bóg jeden wie, bo nie widze w Gejropie polityka , który to ogarnie. No chyba ,że Vaclav Klaus by był delegowany na rozjemce, lub ktoś z jego wiedzą i jego pokroju. Te , jakieś tam Sariusze Wolskie, Kaczyńskie, Tuski, Sikorskie itd. maja tyle rozumu co baran w torbie.

 6. 🙂

Dodaj komentarz