Aleksandr Dugin: Igor Striełkow – imię rosyjskiego mitu

Od Redakcji: Prezentujemy tłumaczenie najnowszego eseju prof. A. Dugina, poświęconego postaci noworosyjskiego przywódcy, Igora Striełkowa, który w rosyjskich kręgach patriotycznych urósł do rangi żywej legendy. Abstrahując od noworosyjskiego kontekstu, warto zwrócić uwagę na to, jak trafnie diagnozuje Dugin współczesną niemożność przejścia od idei do czynu – niemożność przełamywaną przez te nieliczne jednostki, które “idą i czynią”. Wyrażamy nadzieję, iż również polski naród wyda w końcu kolejnego Bohatera, którego pojawienie się będzie zwiastowało punkt zwrotny w jego dziejach.

Musimy zrozumieć, że rola Igora Striełkowa jest fundamentalna. Jest to typ rosyjskiego idealisty, konserwatysty i prawdziwego patrioty, który pokonał otchłań ziejącą pomiędzy ideałami a czynem; ta otchłań jest paraliżującym przekleństwem naszego patriotyzmu. Kiedy Rosjanie rozumieją wyraźnie, że ich wartości są wyśmiewane, ich interesy sprzedawane a ich rząd składa się nie z najlepszych, lecz najbardziej nikczemnych, cóż czynią? Narzekają, jęczą, obwiniają elity intelektualne, oczywiście piją, i tworzą marginalne ruchy które System szybko niszczy. Najbardziej pasjonarni z nich rzucają się w wir walki, agresji, bezsensownej przemocy i poświęcenia. Niektórzy zostają przekupieni dla technicznych celów opozycji, inni dostają się pod kuratelę policji i służb specjalnych. To błędne koło. Nikt nie uderza w prawdziwego wroga, nikt nie osiąga właściwego celu, nikt nie dochodzi do samego końca z wysoko uniesioną głową. A przecież poświęcają się ludzie młodzi: rosyjscy nacjonaliści, narodowi bolszewicy, “partyzanci Dalekiego Wschodu”, ginący w bójkach albo kończący w więzieniu, bez celu i sensu. Nie wpływa to na nikogo. Rosjanie ciągną swe sny o codzienności. Inni spędzają dekady na bezsensownej paplaninie i popisach. Żałosny widok.

I wtedy właśnie pojawia się Striełkow. Rosyjski. Srogi. Naiwny i nieśmiały. Idealista. Z zasadami. W czasach pokoju zapewne nikt go nie potrzebuje i jest nieco niewygodny. Ale wyrusza na linie frontowe Ludowej (narod – po rosyjsku, Volk – po niemiecku) Wojny. Na własną rękę. Tym samym zrywa kajdany niemocy, rozprasza mgłę strachu, desperacji i depresji, wynikających z niemożności przekucia ideału w czyn. Gdyby zatrzymał się na Krymie lub zginął w pierwszych dniach obrony Słowiańska, nigdy byśmy się o nim nie dowiedzieli. To wtedy inni wielcy ludzie upadli: oni też, tak jak on, byli bohaterami, Rosjanami, którzy zrzucili okowy ciemności. Niektórzy z nich byli moimi przyjaciółmi. Ale Striełkow przetrwał i stworzył armię. Stał się ogniskową naszych nadziei, naszej woli i naszej przemiany. Inni są nie mniej dobrzy, odważni i trochę niezręczni, jak wszyscy Rosjanie, ale to Striełkow poruszył coś w naszej duszy, wewnątrz naszego narodowego sentymentu. Oświetlił go rosyjski mit, nasz głód bohaterów. Po prostu wypełniał swój obowiązek. Tak. Ale nie był to obowiązek zawodowy lub człowieka, który znalazł się w trudnej sytuacji ze względu na przeznaczenie. To jest JEGO obowiązek. To jego ROSYJSKA powinność, która przeważyła apatię, strach, obojętność i wątpliwości. To jest sedno: Striełkow zrobił to SAM. To jest najważniejsze: to był on OSOBIŚCIE. I poprzez niego zbliżyliśmy się do NAS SAMYCH. Zobaczyliśmy, na co nas stać. Żołnierze walczący w Afganistanie i Czeczeni też byli bohaterami. Ale nie znaleźli się tam na własne życzenie. Wypełniali inny rodzaj służby, której na imię Państwo. Striełkow natomiast wypełniał służbę, która zwie się Ideą. Rosyjską Ideą. Przełamał tamy w naszej duszy. Wyzwolił nas. Striełkow coś w nas poprawił, uleczył. Sądziliśmy, że nie jest to już możliwe: nieustraszony prawosławny wojownik wyruszający na Świętą Wojnę na własne życzenie. Ale zrobił to. I zaczął zwyciężać. I z każdym jego triumfem, z każdym podsumowaniem płynącym z linii frontu, to my byliśmy zwycięzcami. Rosja triumfowała.

To nie jest kwestia jego politycznych przekonań czy nawet talentów dowódczych. To coś o wiele głębszego. Stał się naszym mitem. Nie należy już dłużej do siebie, do służby wojskowej czy Państwa, ale tylko do tego mitu – rosyjskiego mitu o tym, jacy byliśmy kiedyś, i jak się okazuje, możemy być znowu w każdej chwili.

Nienawiść do Striełkowa jest motywowana wrogością rasową, ale nie w biologicznym, a duchowym sensie. Nienawidzi go rasa technokratów, szwindlarzy, biurokratów, manipulatów i kupców. Werner Sombart zwykł mawiać, że są tylko dwa rodzaje ludzi: rasa handlarzy i rasa herosów. Europa moderny to efekty triumfu kupców (kapitalizm) nad bohaterami (Średniowiecze). Striełkow to rosyjskie Średniowiecze. Ostatecznie, samo prawosławie nie może być “współczesne”: to byłaby parodia, symulakra. Może być albo starożytne, albo średniowiecze. “Współczesność” to dziedzictwo Antychrysta. Dlatego Striełkow przynależy do tego, co już minęło. Ale nie tego, co minęło i już nie istnieje, ale raczej tego co istniało prawdziwie i nadal jest, w rdzeniu naszych dusz, jako tajemne centrum rosyjskiej tożsamości.

Pełne zrozumienie tego, co dla nas naprawdę oznacza Striełkow jest jeszcze przed nami. Ale typ gniewu jaki wzbudza we wszystkich złych duchach, typ zazdrości jakie wszystkie płytkie osobowości odczuwają względem niego, nienawiść jaką prowokuje w Zachodzie i kijowskim rządzie, wskazują na to, że nie jest przypadkowy. Ale znów, nie jako osoba, na poziomie indywidualnym, ale jako nośnik rosyjskiego typu. Prawdziwy Rosjanin rozumie wszystko w Striełkowie. On jest nami. Jeden narod. Narod, który się budzi.

Chciałbym prosić wszystkich którzy słuchają moich słów o traktowanie tej postaci delikatnie. On jest naszym kulturowym dziedzictwem o niesamowitej wartości. To dlatego tak wielu chce go zabić, pozbyć się go, zminimalizować jego znaczenie i zohydzić go, teraz nawet bardziej niż wcześniej. Jeśli na to pozwolimy, jesteśmy bezwartościowi.

Mitów należy bronić, tak jak Striełkow walczył i wciąż walczy dla Noworosji, Wielkiej Rosji i każdego z nas.

Niech Chrystus będzie z tobą, Igorze…

Aleksandr Dugin

Tłumaczenie: Redakcja Xportal.pl

10574256_1456093417993579_2811054765159203718_n

29 komentarzy

 1. szczurobronny

  Igor Striełkow powrócił (LUD GO KOCHA)
  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/noworosja-igor-strielkow-powrocil-2014-08

  Morale i siła obrońców rośnie niewiarygodnie.

  “Paweł Gubajew (Striełkowiec, DNR ) mówi że w ciągu ostatnich kilku dni czterokrotnie zwiększył się nabór do armi Noworosji, Gubajew mówi o tym że powinny powstać narodowe republiki zaporoska, charkowska, odesska, że armia ukraińska ma zerowe morale, ludzie nie rozumieją po co walczą…”

 2. http://dnr-news.com/stati/2475-perestanovki-v-novorossii-moskva-menyaet-taktiku.html

  1. Kreml poszedł na wymianę – dobrowolne odejście od władzy tych którzy mówili o wejściu DNR i LNR w skład Rosji.

  2. Na początku konfiliktu Rosja była za opcją “federalizacji” stąd w mediach ros używano pojęcia stronnicy federalizacji, był to czas marzec – kwiecień, jeszcze dość pokojowych demonstracji na Jugowostoku ukr.

  3. Jednak już w marcu po przyłączeniu Krymu rząd FR oświadczył wyraźnie że nie zamierza przyłączać innych ziem ukrainy,Rosja konsekwentnie nie nazywa siebie stroną tego “wewnętrznego” konfliktu,

  3a. Opcja federalizacji upada, bo Walcman – Poroszenko idzie na całość z wojną, jednostronnie zrywa w lipcu zawieszenie broni,

  4. Jednak gdyby Rosja rzeczywiście machnęła ręką na Noworosję tam – już od dawna rządzili by ukro -faszyści, dlatego Rosja jest za Noworosją ale nie w zestawie Federacji Rosyjskiej

  5. Borodaj, Bołotow, Puszylin, Striełkow – inni pierwotni liderzy Noworosji mówili otwarcie, że ich celem jest połączenie z Federacją, a każdym razie bycie poza Ukrainą. Na ich miejsce przyszli nowi, którzy takich oświadczeń już nie robią, przeciwnie np Chodakowski (wojskowy od ukr oligarchy Achmetowa), mówi o jedynej ukrainie, ale pro rosyjskiej
  6. Stirełkow jak dowodził wojskiem dużo prosił od Rosji pomocy, ale nie dostawał (niektórzy np Starikow interpretowali to jako alibi) ale jednak jak przyszedł nowy dowódzca – Zacharczenko – to ten od razu oświadczył o tym, że otrzymał dziesiątki jednostek bojowych oraz 1200 ochotników z Rosji, pod 4 miesięcznym przeszkoleniu, i że przechodzą do kontrofensywy …

  7. Odstawki liderów Noworosji w tym Striełkowa miały miejsce w okresie kiedy Putin był na Krymie

  9. Ponieważ nie wyszła opcja -federalizacja, a Rosja nadal, konsekwentnie nie chce włączyć w swój skład DNR i LNR, teraz będzie proponowana Kijowowi opcja autonomicznego statusu Noworosji – ale w ramach Ukrainy

  10. Ten wariant autonomicznej republiki w ramach Ukr – choć nie podoba się społeczeństwu rosyjskiemu które chciałoby raczej włączenia tych republik ale jest to wariant najbardziej odpowiadający ze wzgledów gospodarczych oligaratowi ukraińskiemu i rosyjskiemu (w artykule nie mówi sie jednak jakie to są interesy, na pewno Achmetow na Donbasie ma swoje liczne kopalnie, huty elektrociepłownie które to pierwotna władza Noworosji chciała znacjonalizować)

  11. Wariant ten będzie omawiany na najbliższym spotkaniu Putin – Poroch 26 sierpnia w Minsku, to jest ostatnia wola kompromisu ze strony Rosji

  12. Niedawno tj 18 sierpnia Ławrow powiedział żeby Kijów nie pchał kraju w kierunku rozpadu, to oznaczało że ma przyjąć opcje autonomicznej republiki w ramach Ukrainy, nie przyjecie tej opcji będzie oznaczać rozpad kraju i powstanie państw – republik z własnym centralnym bankiem etc.

  • Jeżeli Noworosja będzie republiką Ukrainy oznacza to zdradę tych wszystkich którzy ginęli aby nie żyć w jednym państwie ze swoimi mordercami.

   Striełkow jako jedyny pośród wszystkich odstawionych z władz DNR LNR nie dał osobiście żadnej informacji,

   dla wszystkich to byłoby bardzo uspokajające a tak to co dzień są jakieś informacje o nim że wszystko w porządku ale jego samego nie puszczają.

   W odróżnieniu od innych przedstawicieli DNR i LNR może Striełkow po prostu nie chciał pójść na ten kompromis – pozostawienia Noworosji w ramach Ukrainy, bo rozumiał że to jest zdrada, ludzi, idei, wiary – dlatego wątpię czy go jeszcze zobaczymy

 3. szczurobronny

  Striełkow ma się zająć tworzeniem wspólnej armii Noworosji !!!

  http://rusvesna.su/news/1408673992

 4. Zhadzam sie z aximia. Po 26 sierpnia w tym kierunku to pojdzie… bedzie autonomia badz federacja. Tylko czemu mieliby zabijac Strielkowa? Nie mogli poprostu odwolac?

 5. moherowy beret

  Przecież Strełkow też ma prawo odwiedzić rodzinę,zobaczymy po miesiącu czy wróci.
  Natomiast Motorola też wyjeżdżał na Krym na rehabilitację i wrócił.Zobaczymy.Nie siejcie czarne scenariusze.

 6. Dla mnie najlepszym rosyjskim dowodca byl suworow z czasow napoleonskich. Szkoda ze nigdy ze soba sie nie zmierzyli na polu bitwy. Dwoch genialnych dowodcow.

 7. Moje źródła to http://www.novorosinform.org/news/id/6435
  http://www.novorosinform.org/articles/id/227
  http://el-murid.livejournal.com/1960849.html

  do tego komentarze pod tymi artykułami… przeczytaj i nie będziesz miał wątpliwości, ja też wolałabym żeby to była nieprawda.

 8. Dugina po prostu szarpnęło sumienie, bo myślę że też zrozumiał o co idzie teraz gra – i dlatego napisał ten tren.

 9. Strielkow zostal zdradzony i prawdopodonie juz nie żyje czytaj https://prawda2.info/viewtopic.php?p=281839#281839

  • Redakcja Xportal

   Defetystyczne spekulacje.

   • Redakcjo to nie są spekujacje to są fakty w ciągu ostatnich tygodni zmieniono wszystkich liderów LNR DNR, Puszylina też, Striełkowa widziano w Sewastopolu z Putinem wtedy poszła infa o jego zranieniu potem całkiem głucho nie licząc feków.

    Cel jest jeden – Rosja dogaduje się z Porochem, poroch nie da rady zimą bez gazu, rosja nie chce stracić tranzytu gazowego (szantaż re sankcji) oligarchowie jak Achmetow nie chcą stracić swego mienia – usuwa się prawosławnych socjalistów i Striełkowa potem nastąpują rozmowy (tj 26 sierpnia w Minsku) Noworosja otrzymuje pseudo autonomię oligarachat zachowuje swój majątek, poroch ma gaz, rosja ma tranzyt i nie ma 3 WŚ,
    Noworosję finasują już ukraińscy oligarchowie, od Putina odczepia się UE, zdejmuje sankcje. Przejrzyj linki w moich wątkach. Obudź sie. Striełkowa zabili.

 10. Tymczasem Igor Striełkow został zdradzony przez Rosję, wystawiony i zamordowany w uderzeniu artyleryjskim na kawiarnię gdzie przebywał. Był zbyt popularny, dlatego pozostał po nim tylko mit, nic więcej. Całkowicie przypadkiem zginął również dowódca frakcji ługańskiej.

 11. Dxiękuję za świetny artykuł.Słowa Dugina można jak sądzę zastosować w każdym narodzie.Także nigdzie nie brakuje osobników w rodzaju Palikota czy Niesiołowskiego.Kiedyś rozmawiałem ze starszym duzo odemnie człowiekiem.Pytam “Panie Antoni,dlaczego u nas do władzy dostają się tacy ludzie?”Odpowiedział mi:”bo g…zawsze wypływa na wierzch”

 12. Dowódca występujący pod pseudonimem “Strełkow”,
  swoim doświadczeniem i postawą zasłużył na szacunek.
  Jest reprezentantem średniego szczebla służb
  specjalnych, co wcale nie umniejsza rosyjskiego
  ducha i patriotyzmu…wręcz przeciwnie, służby
  pozostały ostoją ducha rosyjskiego.
  Który to duch przetrwał w wśród średnich i dolnych
  warstw KGB, oraz GRU,- od zawsze znienawidzonym
  przez wywodzące się z Czeki – KGB…
  A “wierchuszka”, szczególnie KGB, stosunkowo
  łatwo przewerbowała się na kooperację z CIA.
  I stąd w KGB (wierchuszka), od zawsze nienawiść do
  silnej Rosji(pochodzenie)obce geny nie czuja związku

  • moherowy beret

   Czytałam,że w KGB pracują(służą) ludzie tylko pochodzenia żydowskiego.(Jeżeli nie mylę się,to przeczytałam to kiedyś na prawosławnym portalu Trzeci Rzym).
   Strełkow jest nielubiany przez pewnych oficerów rosyjskich.Na YT jest wykład jakiegoś wykładowcy,który przez cały wykład krytykuje Strełkowa(uważa go za rekonstruktora carskiej armii i za marzyciela).Same przykre określenia w całym wykładzie na wojskowej uczelni.

 13. Striełkow to mój jedyny prawdziwy bohater.

 14. panie Igorze! Dla mnie jest pan który reprezentuje tą ROSJĘ która ma duszę która zawsze przygnieciona powstaje,

 15. To jest oficer wpjskowych służb Rosji. Świetny ale Dugin odlatuje coraz bardziej w swoich bredniach. Co on bierze? Sam bym spróbował

  • Lawrence z Kacapii

   Moim zdaniem wersja, że Striełkow jest ze służb specjalnych jest nieprawdziwa. Jego sukcesy dowodzą że zna się na wyższym dowodzeniu taktycznym, może nawet na dowodzeniu operacyjnym. Czyli raczej jest z wykształcenia profesjonalnym dowódcą wojskowym, a nie służbowcem.

   • Heh… Wykształcenie wojskowe, a co za tym idzie umiejętności dowodzenia taktycznego i operacyjnego, nie wyklucza agentury… Zwłaszcza, że ostatni znany przydział służbowy to GRU ;).

    • Lawrence z Kacapii

     A źródło tej informacji to…?

     • Poza ukraińskimi mediami, których nie darzy się tu specjalnym poważaniem – Oleg Kaszyn taki rosyjski dziennikarz śledczy ;).

     • No i jeszcze jedno źródło, w którym wprost mówi się, że pracował w wywiadzie wojskowym:
      http://www.mk.ru/editions/daily/2014/06/04/komanduyushhiy-soprotivleniem-doneckoy-narodnoy-respubliki-igor-strelkov.html

     • Redakcja Xportal

      GRU, w przeciwieństwie do KGB, reprezentowało zwykle “opcję patriotyczną”.

      Nawet jeśli te spekulacje są prawdziwe, co jest złego we współpracy z wywiadem własnego państwa..?

     • Lawrence z Kacapii

      Svetoslav – czyli tak czy owak są to tylko medialne spekulacje oparte nie wiadomo na czym i niemożliwe dla nas do zweryfikowania, więc nic pewnego o karierze Striełkowa nie wiemy. Tego dziennikarza z Rosji to nie znam, ale generalnie tzw. dziennikarze śledczy wcale nie są wiarygodni. Często są to bajkopisarze, którzy umiejętnie budują wokół siebie sensacyjną atmosferę, głupi lud chętnie kupuje ich wypociny, bo sensacja, i tak wyrabiają sobie nazwisko na rynku mediów.

      Redakcja Xportal – nic złego, chodziło mi tylko o to że umiejętności Striełkowa sugerują że jest on raczej zawodowym dowódcą liniowym niż oficerem wywiadu. Do wywiadu wojskowego werbuje się przeważnie młodszych oficerów, którzy potem są już uczeni zupełnie innych rzeczy. Wydaje mi się że ktoś kto normalną karierę wojskową zakończył na stopniu porucznika czy tam kapitana, bo potem wzięli go do wywiadu, po prostu nie umiałby w polu dowodzić większymi związkami taktycznymi czy tym bardziej związkami operacyjnymi tak skutecznie jak Striełkow. Aha, ale w tę bzdurną teorię o walce “patriotycznego” GRU z “niepatriotycznym” KGB to nie wierzcie. To bajka wymyślona przez Dugina w jego książczynie “Konspirologia”, którą potem powtórzył Prochanow w swojej powieści. W rzeczywistości historycznej nic takiego nie miało miejsca.

     • Lawrence – Heh… Oczywiście, że z dużym dystansem należy podchodzić do tego co “tworzą” dziennikarze. Jednak trudno się żeby otrzymać oficjalną informację od Igora Sierguna, że Striełkow to ich człowiek. Jedyne co pozostaje to analiza porównawcza wszystkich dostępnych źródeł. A jeśli okazuje się, że jest klika odrębnych od siebie źródeł, które wskazują na daną okoliczność, to staje się ona dosyć prawdopodobna ;). A tu mamy klika źródeł i nie tylko z szeroko pojętego Zachodu. Ponadto taką ewentualność czynią wysoce prawdopodobną pewne fakty z jego życia. A co do umiejętności Striełkowa – jeśli wierzyć jego dostępnym biogramom – wynikają one z jego dosyć znacznego doświadczenia bojowego. Lista konfliktów, w których uczestniczył (w tym także jako “ochotnik”) jest dość długa – obejmuje Naddniestrze, Bośnię, Czeczenię i Dagestan (tu już bezpośrednio w służbach – w walkach przeciwko dżihadystom).

      Redakcja Xportal – praca w służbach własnego kraju nie jest niczym złym. Każe jednak powątpiewać w wersję o tym, iż przybył do Donbasu tylko i wyłącznie na własną rękę.

      Podsumowując moją ocenę tej postaci – sprawny i doświadczony w bojach na pierwszej linii frontu agent wojskowych służb specjalnych Federacji Rosyjskiej oddelegowany na kolejny kryzysowy odcinek “bliskiej zagranicy”, który swoją rolę organizatora i dowódcy wojsk powstańczych wypełnił najlepiej jak mógł w danych okolicznościach. Może nawet zbyt sprawnie i skutecznie jak na oczekiwania jego przełożonych…

 16. moherowy beret

  Wystarczy spojrzeć na komandira Srełkowa,a czuje się,że to nie jest zwyczajny człowiek.Oni doczekali się zmartwychwstania swego bohatera na trudne czasy,ale kiedy doczekamy się naszego bohatera w Polsce,bo sytuacja jest tragiczna.

Dodaj komentarz