OPEC: To nie my stoimy za cenami ropy

Szef kartelu OPEC Abdullah al-Badri oświadczył w niedzielę, że organizacja nie ma wyznaczonej docelowej ceny ropy naftowej. Ocenił jednak, że obecny spadek ceny surowca idzie dalej niż wynikałoby z czynników rynkowych, jak podaż i popyt, co sugeruje rolę spekulantów.

W czasie forum w Dubaju Badri wezwał kraje Zatoki Perskiej do dalszych inwestycji w wydobycie ropy naftowej mimo gwałtownej obniżki cen. Dodał, że inwestycje pomogą zapobiec niedoborom dostaw w razie ponownego wzrostu zapotrzebowania.

Podkreślił również, że Stany Zjednoczone jeszcze przez wiele lat będą zależne od ropy naftowej z Bliskiego Wschodu mimo wzrastającej krajowej produkcji surowca z łupków.

Odnosząc się do niskich cen ropy, Badri powiedział, że “fundamenty rynku nie powinny były doprowadzić do tak dramatycznej obniżki”; dodał, że “chciałby poznać prawdziwe powody, które doprowadziły do takich spadków”. Jak ocenił, “podaż i popyt odnotowały ostatnio lekki wzrost, co nie tłumaczy spadku ceny o 50 proc.” od połowy czerwca.

Jeśli stan taki będzie się utrzymywał, będzie to oznaczać, że “do obniżenia cen znacznie przyczyniła się spekulacja” – skomentował.

Badri wypowiedział się po raz pierwszy od podjęcia pod koniec listopada przez Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) decyzji o tym, że wydobycie ropy nie zostanie ograniczone, co wpłynęłoby na podniesienie cen surowca.

Cena ropy WTI, będącej wyznacznikiem cen surowca na świecie, spadła w piątek w Nowym Jorku do poziomów najniższych od 5 lat – ok. 58 dolarów za baryłkę.

(Na podst. TVN24)

OPEC Summit

2 komentarze

  1. Po co USA zniszczyły Libie, Irak, Egipt, Syrie itd? To było preludium przed konfliktem ukraińskim. POlskie elity włażą w odbyt Obamie. Poczekajmy jak Ukry rozpoczną się zbroić i zacznie sie kionflikt. Do tego Bul prze.

  2. Socjal Patriota

    OPEC działa od wielu lat już w zmowie z USA. Nagle ceny ropy zqaczęły lecieć na łeb, na szyję, gdy na Rosję nałożono sankcje a z Iranem trwają negocjacje. Oba kraje gospodarczo bardzo bazują na cenach ropy. Kerry sam stwierdził około miesiąca temu że z Saudami się ustawił aby “utopić” Rosję i Iran ekonomicznie.

Dodaj komentarz