RFN: Rośnie agresja wobec Łużyczan

Według premiera Saksonii Stanislawa Tillicha przypadki ataków na przedstawicieli społeczności Serbołużyczan osiągnęły nowy, bardzo niepokojący wymiar. Tillich, sam będący Serbołużyczaninem, domaga się radykalnych działań w tej sprawie i dokładnego badania wszystkich incydentów. Zdaniem polityka, Serbołużyczanie padają ofiarą wzrostu nastrojów antyimigranckich i ksenofobicznych które sprawiają, że agresja dotyka wszystkich grup odmiennych od Niemców. O eskalację problemów Tillich oskarżył m.in nacjonalistyczną NPD które według niego chce zbić kapitał polityczny na zaistniałej sytuacji.

Niemcy zamieszkuje ok. 60 tysięcy Serbołużyczan których historyczne ziemie podzielone są między Saksonię a Brandenburgię. Chociaż ich języki podlegają oficjalnie ochronie, liczne przeszkody ze strony państwa utrudniają zachowanie tożsamości serbołużyckiej i przyspieszają proces germanizacji.

(na podst. Deutsche Welle)

0,,18120579_403,00

7 komentarzy

  1. Nigdy bym się tego nie spodziewał. Prawdę mówiąc myślałem, że Niemcom już te głupoty przeszły. Mamy wspólnego wroga, a oni zaczynają wojować z… Łużyczanami. Czy ten naród naprawdę nie jest zdolny wyciągnąć wnioski z przeszłości?

  2. Dawid Hudziec

    60 tysięcy? Kilka lat temu była mowa o 400 tysiącach, aczkolwiek niehermetycznej społeczności

  3. Trzeba im pomagać, bo bez naszej pomocy nie poradzą sobie

  4. To samo co w anglii (specjalnie z małej litery) , ciapakom nie mogą już podskoczyć to na słabszych się ścierwa wyżywają , resztkach ludności tubylczej czy polakach .

  5. To nie jest ksenofobia – to jest nienawiść do rdzennych mieszkańców tamtych ziem, zagrabionym Słowianom połabskim przez Teutonów tysiąc lat temu! Nie tylko negrosemickie muslimy, ale także i fryce są tam elementem napływowym. My wciąż pamiętamy o zburzeniu Radogoszczy i o germanizacji Obodrytów, Redarów, Stodoranów

  6. No ale przeciez wedlug wiadomego srodowiska niemieccy nacjonalisci to nasi bracia, tak samo jak ukrainscy ;))). Niemcy wystarczajaco plemion slowianskich zgermanizowali.

Dodaj komentarz