Ukraina: Problemy z węglem

Pomimo wysiłków, władzom ukraińskim nie udało się do tej pory uregulować problemów z zaopatrzeniem kraju w węgiel. Wojna w Zagłębiu Donieckim spowodowała odcięcie większości jego dostaw. Według Iwana Płaczkowa szefa rady nadzorczej konsorcjum Kiewenergo, w kraju znajduje się jedynie 1,2 mln. ton tego surowca, podczas gdy do kwietnia trzeba ok. 12 milionów. Sytuacje komplikuje fakt, że wydobywana tam wysokoenergetyczna odmiana surowca: antracyt, jest trudny do sprowadzenia z zewnątrz. Rozważany jako substytut węgiel z RPA, jest za słabej jakości w stosunku do swej ceny. Według ekspertów konieczne będzie negocjowanie dostaw z władzami Donieckiej Republiki Ludowej.

(na podst. kyivpost.com)

coal

5 komentarzy

  1. Jak można było do tego dopuścić wstydź się UE………..bo USA nie wie co to wstyd:(

  2. Polska przywiezie za darmo dla przyjaciół z Ukrainy.

  3. Przecież, dopiero co, Falencie wciskano, że sprowadza niskokaloryczny węgiel ze wschodu. Śmiechu warte. Monopol polskich spólek węglowych powoduje drożyzne. To przekret na nieznana skale. Kto ma banderom węgiel sprzedawać jeżeli strzelali w szyby kopalniane? Poczekajmy niech im CIA węgiel ze Stanów podrzuci. Moze Bul sprzeda nasz węgiel po cenach poniżej kosztów wydobycia? Tak czy inaczej afera ukraińska wyjdzie bokiem wszystkim zaangazowanym w ten, brudny, konflikt.

    • W przypadku Polski chodziło o sprowadzany węgiel z Rosji a nie z Doniecka. Polski węgiel jest drogi bo “nasz” rząd obłożył go wysokimi podatkami. Nie widzę powodu abyśmy mieli sprowadzać z Rosji wyrób węglopodobny skoro posiadamy własne złoża a w dodatku nasz wydobyty węgiel zalega na hałdach. Rząd nie powinien uprzywilejować zagranicznych dostawców jednocześnie dyskryminując polskich

      • Donna , a co to jest wyrób węglopodobny ? . Ja kupuję ten wyrób po ok. 550zł i jestem zadowolony . Polski węgiel na składach kosztuje 900-1000zł,a na hałdach kopalnianych niby po około 300zł.Dlaczego tak się dzieje , prosze mi to wytłumaczyć ponieważ już nic nie rozumiem .

Dodaj komentarz