Polska: Łupki nie dla Zachodu?

Nieudolność administracyjna i biurokratyczny bałagan w Polsce nieoczekiwanie zaowocowały pozytywnym skutkiem: z prób eksploatacji złóż gazu łupkowego wycofują się zagraniczne koncerny. Doktor Krzysztof Księżopolski, ekspert energetyczny z Ośrodka Analiz Politologicznych Uniwersytetu Warszawskiego przekonuje w rozmowie z IAR, że nie ma co liczyć na powrót “boomu łupkowego”. O żadnej rewolucji nie ma mowy. Firmy się wycofują, jest za mało odwiertów. To efekt braku regulacji prawnych w Polsce jak i spadających cen ropy na rynkach światowych. – wyliczył problemy ekspert. W ostatnim roku z poszukiwań gazu łupkowego w Polsce zrezygnowało kilka międzynarodowych koncernów. Dlatego teraz odwierty wykonują przede wszystkim polskie firmy takie jak Lotos, PGNIG i Orlen.

(na podst. money.pl)

gaz_zloza

3 komentarze

  1. Nie dziwi mnie fakt wycofywania się obcych firm z poszukiwań gazu łupkowego w Polski gdyż z posiadanych informacji znajdują się one na dużej głębokość (poniżej 500m. a nie do 500m jak w Ameryce)przez co ich opłacalność w najbliższej przyszłości jest żadna a dalsza jest niewiadoma. Polskie koncerny robią badania tylko po to żeby je w przyszłości sprzedać za marne korzyści oraz zachowania kilku wysoko płatnych posad.

  2. Masz rację . W Polsce wszystkie rządy działali przeciwko Polakom i jak na razie nie ma widoków na rządy przyjazne Polakom .

  3. Tak właśnie powinno być. To polskie firmy mają prawo poszukiwać a następnie wydobywać gaz łupkowy. Ale czy to stanie się w pełni realne pod rządami antypolskiej junty?

Dodaj komentarz