Ukraina: Ochotnicy z Chorwacji

W ostatnim czasie do ukraińskiego batalionu “Azow” walczącego z siłami Noworsji napłynęło ok. 50 ochotników z Chorwacji (choć nie wszyscy wzięli udział w walkach). Część z nich to weterani wojny o niepodległość z lat 90., a część to niedoświadczeni rekruci walczący z powodów ideowych. Jak piszą na rozmaitych portalach społecznościowych sami ochotnicy, ich szkolenie trwało ok. trzech miesięcy, a za narażanie swojego życia otrzymują 4.000 hrywien (ok. 140 euro) miesięcznie. Weteran chorwackiego wojska, który sam planował walczyć na Ukrainie (ale nie w batalionie “Azow”), komentuje w rozmowie z dziennikarzami gazety “Novi list”, iż będą oni jedynie mięsem armatnim, szczególnie ci młodzi i niedoświadczeni. Żołnierz pyta również, jak zachowają się chorwackie władze, gdy któryś z ochotników zginie lub dostanie się do niewoli. “Nie chcę zgadywać kim są ci ludzie, ale nie wierzę, że zdecydowaliby się na ten krok, gdyby jak w Serbii lub BiH groziła im kara więzienia za przynależność do formacji paramilitarnych” – stwierdza weteran. Przytacza również historię rannego ochotnika, który powrócił do domu bez choćby częściowego pokrycia kosztów leczenia.

(na podst. novilist.hr oprac. M.G.)

BzlWvqHIgAAcCpg

14 komentarzy

 1. W trakcie wojny o tzw. “nie”-podległość Chorwacji otrzymywali po 100 DM tygodniówki. A teraz 140 euro na miesiąc? Taka deflacja w tej EU-ropie, czy po prostu amerykanie są bardziej skąpi od Niemców?

 2. Chorwaci to potomkowie ‘ustaszow’ ,którzy w czasie II w.św. walczyli po stronie Niemców podobnie jak ukraińcy (banderowcy) i litwini (szaolisi) !

 3. Kijów nie chciał żadnego pokoju od początku, ten pokój jak wcześniejsze to pic na wodę. Podobnie jak Kijów, USArael nie obchodzą ofiary, tylko ciągłe dozbrajanie walka o nie ich ziemie, kosztem nawet ludności. Zresztą gdyby nie było żadnego powstania Noworosji, to kto wie, czy nazi urki posunęli by się do kolejnych morderczych kroków po Odessie.

 4. a co będzie dalej, mój dziadek strzelał do Niemców (Faszystów) a Ja i pewnie My będzimy musieli z nimi za pan brat strzelać do Słowian dodaje że nie wyobrażam sobie tego dlatego jak do tego dojdzie będzie i podział w Polsce i może dojść do tak zwanej wojny bratobójczej w Polsce będzie gorzej niż na Ukrainie jakieś rady macie na to

 5. lewakpatriota

  Tylko systemowi Polacy jakoś historii i Wołynia nie pamiętają… dziwny naród

 6. To odbicie II WŚ – pronazistowskie narody wspierają Kijów (np chorwaccy ustasze, łotysze itd) a antyfaszyści( (np Serbowie, Grecy) walczą po stronie Noworosji.
  ( nasi politycy chyba wszyscy mieli dziadów w wehrmahcie)

  • Taka prawda, bo to jest dalszy ciąg II WŚ. To jest wojna z Rosją, jako jedyną realną przeszkodą do panowania nad światem i całą ludzkością. Jeśli Rosja tę wojnę przegra ludzkość czeka zagłada. Zostawią tylko taką ilość ludzi, jaka będzie im potrzebna. Niewielu zdaje sobie sprawę, jak poważna to jest wojna.

 7. Serbowie zostali pobici przez NATO i w silnej Rosji upatrują jakiejś przeciwwagi. Co natomiast motywuje Chorwatów?

  • SocialPatriot

   Być może niechęć do Rosjan, którzy mają się dobrze z Serbami.

   • To mnie jakoś nie przekonuje. Od niechęci do walki zbrojnej droga daleka. Możesz mi na przykład wytłumaczyć czemu kolesie z Prawego Sektora walczyli w latach 90 przeciw Rosjanom w Czeczenii, ale nic nie zrobili aby oligarchowie nie rozkradli w tym czasie Ukrainy? Mi to na kilomert śmierdzi tępymi zboczeńcami, którymi zaopiekowała się CIA. Po prostu światopogląd części fighterów jest zupełnie niespójny. To coś jak ISIS rozwalajacy na Bliskim Wschodzie kraje muzułmańskie a oszczędzający Izrael.

    • SocialPatriot

     Tak, to co mówisz jest oczywiście prawdą. Poglądy oni mogą mieć jakie chcą. Jeśli ich poglądy są nacjonalistyczne, czy narodosocjalistyczne to i tak mijają się z tym, co robią. Dobrze zaznaczyłeś, że Prawy Sektor jest proczeczeński tzn. ich ideologia wygląda tak ,,walczyć o Białą rasę wspierając Czeczenów i zabijając Białych Rosjan”. Hipokryzje to mają na bardzo wysokim poziomie…

  • Motywuje ich nienawiść do Słowian (tylko mi nie mówcie, że Ustasze to Słowianie! Genetyka mówi co innego…)

  • Chorwatów motywuje miłość do Hitlera i jego potomków:(

  • Chorwaci zawsze byli sojusznikami Niemców, to tylko jeszcze mocniej uwidacznia, że Ukrainę wspierają po cichu Niemcy. Ci sami Niemcy prowadzą również współpracę z Rosją, ciekawe kiedy wybuchnie kolejna wojna.

Dodaj komentarz