Polska: Tatarzy nie chcą “uchodźców”

Polscy Tatarzy, ustami Selima Chazbijewicza, współzałożyciela Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej i byłego imama gminy muzułmańskiej w Gdańsku, wyrazili swą niechęć wobec przyjmowania przez Polskę, a szerzej – przez Europę, nielegalnych imigrantów z krajów Afryki i Bliskiego Wschodu. Odnosząc się do możliwości integracji imigrantów z polskim społeczeństwem, Chazbijewicz stwierdza:

 – Nie liczyłbym na to. Wystarczy spojrzeć na to, co już od lat dzieje się za Odrą. Oczywiście teraz, w sytuacji zagrożenia, ci ludzie będą w stanie obiecać wszystko. Ale nie należy się łudzić, że nastąpi pełna asymilacja, bo nas dzieli kulturowa przepaść. W Europie panuje lęk przed islamem i funkcjonuje wiele mitów związanych z muzułmanami, ale po drugiej stronie jest to samo. W literaturze antyeuropejskiej czy antychrześcijańskiej również powtarza się bzdury, które sprawiają, że ci ludzie mają prawo bać się Europejczyków. Przykład? Kilka dni temu media podały, że uchodźcy nie chcą przyjmować od Węgrów jedzenia. To dlatego, że istnieje takie przekonanie, że Europejczycy do wszystkiego dodają wieprzowinę, nawet do wody. A islam zakazuje jedzenia świń. Więc uchodźcy boją się, że popełnią grzech i odmawiają przyjmowania posiłków.

Zdaniem Chazbijewicza nie tylko Europa, ale i państwa odpowiedzialne za obecny kryzys, a więc USA, Rosja czy Chiny, powinny znaleźć rozwiązanie obecnej sytuacji, być może w formie tworzenia quasi-miejskiej infrastruktury, w której uchodźcy mogliby żyć przez dłuższy czas. Zwraca on także uwagę, że najważniejszym czynnikiem stabilizującym sytuację w Europie byłoby zapewnienie spokoju w regionach z których uciekają uchodźcy.

Zapytany zaś o oficjalne stanowisko polskich Tatarów w sprawie przyjmowania uchodźców odpowiedział – “Oficjalne stanowisko Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, którego nie należy mylić z Ligą Muzułmańską, do której należą muzułmanie pochodzenia arabskiego, jest takie, że nie popieramy przyjmowania uchodźców. Uważamy, że nie ma na to środków i warunków. Być może kościół ma więcej środków, które mógłby przeznaczyć na ten cel, ale my – nie“.

(na podst. interia.pl oprac. B.W.)

ZAWODY LUCZNICZE
ZAWODY LUCZNICZE

Jeden komentarz

  1. Brawo nasi Tatarzy.

Dodaj komentarz