Dania: Nie przyjmiemy imigrantów

Dania nie przyjmie grupy tysiąca nielegalnych imigrantów, na którą zgodziła się wstępnie we wrześniu w ramach unijnych “kwot”. Duński premier Lars Lokke Rasmussen ogłosił to na kongresie swojej macierzystej Duńskiej Partii Liberalnej-Lewicy w Herning na Półwyspie Jutlandzkim.

– Kraje Unii Europejskiej zgodziły się na rozlokowanie 160.000 uchodźców pod warunkiem, że problem ich napływu zostanie opanowany. Tak się jednak nie stało. Grecja i Włochy nie uszczelniły swoich granic. – wyjaśnił Rasmussen. Jego partia sprawuje w Danii rządy od czerwca, ale nie ma większości parlamentarnej. Dlatego w głosowaniach potrzebuje poparcia drugiej co do wielkości frakcji parlamentarnej – Duńskiej Partii Ludowej, która opowiada się przeciwko tolerowaniu nielegalnej imigracji.

Dania była pierwszym państwem członkowskim UE, które przywróciło w tym roku kontrole graniczne. Potem duński rząd zamieścił w czterech libańskich dziennikach ogłoszenia mające zniechęcić potencjalnych imigrantów do prób przedostania się na terytorium jego państwa. Dania jest też objęta tzw. klauzulą opt-out, zwalniającą ją z obowiązku współpracy z Unią w zakresie polityki azylowej.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Komentarz Redakcji: Czy polski rząd tworzony przez partię lubującą się w hurrapatriotycznej retoryce będzie miał odwagę postąpić podobnie, jak lewicowo-liberalny rząd małej Danii? (A.D.)

 

Dodaj komentarz