Bartosz Bekier dla Onet.pl o sprawie radzieckich pomników

Redaktor naczelny Xportal.pl Bartosz Bekier w rozmowie z Onet.pl przedstawił stanowisko redakcji w kwestii planowanego wyburzenia radzieckich pomników:

– Niszczenie cmentarzy wojskowych nie mieści się w polskiej tradycji politycznej.

– Zniszczeniu powinny ulec wolnostojące tzw. “pomniki wdzięczności”, które postawiono tylko po to, by w czasach PRL przypominały Polakom i rządzącym komunistom, kto w “Polsce Ludowej” tak naprawdę sprawował realną władzę. Pomniki obcej zależności powinny zostać usunięte, choć nie “na pokaz” i w błysku fleszy, jakbyśmy co najmniej wygrali jakąś wojnę – szkoda tylko, że pomnikową. Gwałtowne, pokazowe zniszczenie pomników radzieckich może sprowokować hybrydowy atak propagandowo-dyplomatyczny ze strony rosyjskiej i należy mieć to na uwadze.

– Dyskusji nie powinno podlegać upamiętnienie polskich żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej, w tym np. 1 Armii Wojska Polskiego. Choć bliższa jest nam tradycja niepodległościowa, nie chcemy dzielić polskiej krwi, ofiarności i poświęcenia Polaków, którzy ginęli za Ojczyznę w różnych formacjach wojskowych.

Warto nadmienić, że dla młodej dziennikarki Katarzyny Szewczuk, to – naszym zdaniem – wyważone stanowisko, uwzględniające przede wszystkim polską perspektywę “nie wróży niczego dobrego” i jest dla niej okazją do straszenia nami jako środowiskami rzekomo “prorosyjskimi”. W tym kontekście to właśnie stanowisko pani Szewczuk wydaje się nam sprzeczne z perspektywą propolską i może budzić niepokój, zwłaszcza wobec istnienia w polskim dyskursie tak wielu osób o mentalności neokolonialnej. Wyrażamy nadzieję, że pani Szewczuk mimo wszystko do nich nie należy.

Materiał filmowy Onet.pl można obejrzeć TUTAJ:

http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/spor-o-radzieckie-pomniki-w-polsce-kim-sa-ich-obroncy/j1ppjz

cztery1

7 komentarzy

 1. Bez wyzwolenia Polski przez Armię Czerwoną i walczącą u jej boku I i II Armią LWP POLCT,,f,,O nie miałoby szans na urodziny a więc barany na kolana przed tymi, którym zawdzięczacie życie.

  Лев Лещенко- День Победы!!!

 2. Różnica pomiędzy “okupacją” radziecką” a obecną jest taka, że ten pierwszy z “okupantów” nie nakazał nam likwidację cukrowni, stoczni, kopalni ( wręcz odwrotnie ) po to, byśmy mieli kupować każdą rzecz od niego, być całkowicie uzależnieni. Po tej “okupacji” zostaliśmy z polskim przemysłem, polskimi bankami, polską prasą. To jedno.
  Drugie to analogia do Polski przedwojennej. Wtedy zachowywaliśmy się tak samo. Obrażaliśmy sąsiada, wyśmiewaliśmy propozycję wspólnej ( także z aliantami zachodnimi ) rozprawy z Hitlerem. Prowadziliśmy swoją, polską politykę, łącznie z awantura czechodłowacką. Żeby historia się nie powtórzyła. Wtedy oszołomstwo doprowadziło niemal do unicestwienia nie tylko państwości, ale przede wszystkim narodu. Pewnie teraz byłoby podobnie, gdyby np. ISIS czy inny bandzior nas napadło, a “sojusznicy” okazali się niesłowni lub za słabi, też byśmy twierdzili że “zły rusek” i tak ma obowiązek ginąć za nas, ale pomnika i tak mu nie postwaimy, albo obalimy go po kilku latach, w imię naszej rusofobii i oszołomstwa. Bo tacy włąsnie jesteśmy. Mała kurka z ogonem pawia.

 3. A czy pomniki wdzięczności Armii Czerwonej zostaną zastąpione pomnikami bratniej amerykańskiej armii?

 4. NarodowyRewolucjonista

  Polska nie musi ulegać stalinizmowi, czy hitleryzmowi. Polska miała swoje dobre oblicze w PRL ja chociażby Zjednoczenie Patriotyczno-Robotnicze “Grunwald”, ogółem od lat 60 PRL był bardziej Polski niż obecna kraj dla kapitalistycznych międzynarodowych korporacji.

 5. Mam małą prośbę, czy możecie się państwo ustosunkować do wartości artystycznych tych rzeźb? Jako znawca mogę powiedzieć, że bez względu na okolicznosci w jakich te rzeźby powstały są one dziełami sztuki i jako takie podlegają ochronie praw autorskich. Niejednokrotnie są autorstwa wybitnych artystów niekoniecznie o poglądach komunistycznych. Większość z nich i tak przemycała wartości artystyczne wysokiej klasy, i wiele sprytu, i narażania się ówczesnym władzom wymagało wywalczenie pomnika w “szacie” bardziej narodowej niż socrealistycznej. Ale któż dzisiaj pamięta o prawdziwych artystach… z których Polska była dumna. Wylać dziecko z kąpielą, jest łatwo, jeśli robi to ktoś komu może bardziej zależy na usunięciu polskiej sztuki, niż pamięci historycznej. Państwo, bez własnej kultury nie ma szans na szatę narodową i suwerenną.

 6. To jedno z nielicznych stanowisk Xportalu, z którym mogę się całkowicie zgodzić!

 7. Tak to właśnie powinno wyglądać. Zresztą cmentarzy i tak nikt nie chce chyba ruszać. Pomniki typu czterech śpiących można by zwieźć w jedno miejsce i nawet jakieś muzeum stworzyć z odpowiednim komentarzem przy każdym egzemplarzu.

Dodaj komentarz