Hasan Nasrallah: Ufanie USA drogą do przepaści

Sekretarz generalny szyickiego ruchu Hezbollah Hasan Nasrallah wezwał mieszkańców regionu nie ufać w amerykańskie gwarancje.

W cotygodniowym kazaniu w Centrum im. Mistrza Męczenników w południowej dzielnicy Bejrutu Hasan Nasrallah powiedział, że najnowsze wydarzenia w Syrii na wschód od rzeki Eufrat zawierają przesłanie dla wszystkich mieszkańców regionu. Według przywódcy ruchu oporu, tym przesłaniem jest decyzja USA o wycofaniu swoich wojsk z Północnej Syrii, co umożliwiło turecką ofensywę przeciwko Kurdom, sojusznikom jankesów w regionie.

„Jest to przesłanie do mieszkańców naszego regionu i każdego, kto stawia na Amerykanów. Najwyższy czas, by się rozejrzeć za innymi opcjami i zrozumieć, że stawianie na Amerykanów nie przynosi nic, poza klęskami” – powiedział Nasrallah – „Nikt nie może ufać gwarancjom amerykańskim. Amerykanie łamią swoje obietnice i porzucają tych, którzy im zaufali”.

W tym kontekście Hasan Nasrallah przypomniał stanowisko ogłoszone przez Najwyższego Przywódcę Rewolucji Islamskiej w Iranie Aliego Chamenei dotyczące relacji z Waszyngtonem:

„Ajatollah Chamenei odrzucił jakiekolwiek negocjacje z USA. Z doświadczenia wiemy, że Stany Zjednoczone nie są godne zaufania, albowiem one nie respektują swoich umów ani sojuszników”.

W niedzielę Biały Dom poinformował, że po rozmowie telefonicznej między prezydentem USA Donaldem Trumpem a prezydentem Turcji Recepem Erdoganem, wojska USA nie będą przeszkadzać tureckiej ofensywie na tereny, kontrolowane przez Kurdów. Tego samego dnia jankesi zaczęli wycofywać swoje wojska z granicy syryjsko-tureckiej. Rzecznik sił kurdyjskich nazwał działania USA „nożem w plecy”.

(na podst. Al-Manar/opr. Eugeniusz Onufryjuk)

Dodaj komentarz