Polak z Białorusi o sytuacji mniejszości polskiej

2 komentarze

 1. yog sothoth

  Polska z własnej woli i wyboru stała się pieskiem Waszyngtonu. A pies jak to pies – nie ma zbyt wiele do powiedzenia. Przykre to, ale prawdziwe

 2. Bardzo ciekawa rozmowa.
  Pokazuje jednak, ze nie potrafimy rozwiązać problemu Polaków na Kresach.

  Podam przyklad: Moi tesciowie, Polacy, zostali wypędzeni ze Lwowa w 1944 roku.. Teść ukończył Politechnike Lwowska a tesciowa była nauczycielką we Lwowie.
  W 8-mym miesiacu ciąży, tesciowa, wraz z mezem o 4-tej rano zostala wypędzona z ich wlasnego domu rodzinnego.. Naturalnie, ze do tego domu nigdy nie mogli wrócić ani go w żaden sposób odzyskać (np. sprzedać)
  Takich Polaków jak moi tesciowie było bardzo dużo. Bardzo dużo nie przeżyło.
  Wychowalam sie we Wrocawiu, gdzie Lwowiacy stanowili dosc liczną grupe. Byli to przeważnie wyksztalceni ludzie: pracowali na uczelniach i w przemyśle.
  Z tego co wiem, to zwłaszcza po powstaniu państwa Ukrainy , Polakom na Ukrainie powodzilo sie coraz gorzej.
  Do czego zmierzam:
  Nie można mieć ‘rozdwojonej lojalnosci’. Przykre, ze Polska z Białorusią nie żyją w zgodzie. To wina przede wszystkim polskich rządów. Wygląda teraz tak, ze Polacy mają wybrać miedzy lojalnoscią wobec Bialorusi a lojalnoscia do … polskiej historii, która, nota bene, jest skopana, sponiewierana i jest bardzo dyskusyjna na terenie samej Polski. U nas w rodzinie galicyjskiej zawsze byly awantury o Pilsudskiego i Narutowicza.

  Od Bialorusinskich Polaków wymagamy… lojalności wobec łobuza Pilsudskiego?? obywatel Bialorusi
  mieszkający na Bialorusi ma zobowiązania obywatelskie wobec władz i kraju, w którym płaci podatki.

  Ja nie mieszkam w Polsce od lat. Nie biorę udziału w wyborach w Polsce, bo nie chce decydować za mieszkańców Polski, którzy płacą podatki w Polsce. Nie mam prawa im wybierac rządu bo tam nie mieszkam. Nie mam pretensji do znajomych, ktorzy głosują. Jest to sprawa wyboru.

  Pakowanie Polaków, ktorzy nie mieszkaja w Polsce do jednego wora, jest nieuczciwe. Nie lubie Pilsudskiego, Nie lubie obecnych rządów w Polsce i nikt mnie nie zmusi, żebym kochala polskich żołnierzy, którzy okupuja serbskie Kosowo, i polskich wladz i polskiego wojska które razem z Niemcami napadly bez powodu na suwerenny kraj i pomogly w rozpadzie Jugoslawii. Nie popieram NATO i nikt mnie nie zmusi, żebym poparla zachowanie polskich zolnierzy w Falludzi w Iraku, czy w Libii .
  I nie rozumiem dlaczego Polska nie pozwala Polakom np. z Kazachstanu, przyjechac do Polski. Polskie wladze również robily ogromne trudności Polakom z Ukrainy, którzy chcieli sie osiedlić w Polsce.
  Jest to podstawowe Prawo Karty Praw Czlowieka (ONZ): Każdy ma prawo wybrac sobie kraj zamieszkania.

  Chce przez to powiedziec, ze Polakom ani na Bialorusi, ani na Ukrainie ani nigdzie na świecie nie powinno sie wciskac polskiego chłamu i kitu historycznego, bo nie bardzo mamy sie czym pochwalic.

  I nikt mi nie odbierze polskiej tożsamości. Mam prawo oceniać polską historie, zwłaszcza w kontekscie terazniejszej propagandy: ze to nie Rosja pzmogla nam zwalczyć armie hitlerowska. Linia Curzona nie była narysowana w Moskwie. I nigdy nie bede ukrywać, ze Polacy z nienawisci do Serbów razem z Niemcami i islamistami napadli na suwerenną Jugoslawie, z którą zawsze żyliśmy w przyjaźni.

  U nas tez byla awantura w polskiej szkole, bo pani nauczycielka nauczyła dzieci polskie wierszyka pod tytulem: “Nasza piękna Ukraina”.. Dzieci ten wierszyk recytowaly w Domu Polskim. Organizacje ukrainskie chcialy nas obedrzeć ze skóry.

  Wierzę, ze to trudny problem. Ale od lat czytam i obserwuje jak polski rząd ładuje pieniądze w opozycje na Bialorusi. R. Sikorski sam sie przyznał do ogromnych sum. Polacy sami nie mają pieniędzy ale ładuja w awantury na Białorusi. Bo przeciez nie ma juz spontanicznych protestów. Dzis nikt za darmo nie wyjdzie na ulice. .
  I co nas obchodzą cudze konflikty?
  Co robi polskie wojsko w Donbasie? I co nas obchodzi rząd Bialorusi? To sprawa wyborców na Bialorusi i obywateli uprawnionych do głosowania. Nie chce mi sie dyskutowac okropnych polskich kampanii wyborczych na wzor amerykanskiego ‘show’ i okropnej kampanii medialnej PiSu. Wstyd!.

  A Polska juz z nikim nie może żyć w zgodzie? Jeszcze nam tylko Czechów brakowalo do awantur?
  Pozostał jeszcze …Bałtyk

Dodaj komentarz