Jak działa filtr węglowy w okapach?

Aby powietrze w kuchni podczas gotowania i smażenia nie było zanieczyszczone, należy korzystać z okapu umieszczonego nad kuchenką. Jednym z jego elementów, który sprawia, że urządzenie to jest skuteczne, jest filtr węglowy znajdujący się w jego wnętrzu, które należy wcześniej włączyć. By spełniał on swoje funkcje i nasze oczekiwania konieczne jest jego regularne czyszczenie i co półroczna wymiana na nowy. 

Filtr węglowy – co to jest?

Filtr węglowy montowany w okapie składa się z wielu małych kuleczek węgla aktywnego, które mają na celu absorbowanie oparów oraz powstałych nieprzyjemnych zapachów. Okap ma za zadania wchłanianie wilgoci, tłuszczu oraz kurzu. By filtr węglowy w okapie spełniał swoje funkcje, należy czyścić regularnie i dokładnie całe urządzenie oraz wkład, który co pół roku powinniśmy wymieniać na nowy.

Nasuwa się pytanie, czy okap w jakikolwiek sposób „da nam znak”, że należy wymienić filtr. Otóż niektóre z nich mają zamontowane specjalne wskaźniki, które należy obserwować. Jeśli jednak okap go nie posiada, to jednym ze znaków jest zapach zatrzymujący się w kuchni. 

Należy pamiętać, że podczas wymiany filtra węglowego powinniśmy wybrać taki produkt, który zalecany jest przez producenta. Wszystko zależne jest od konstrukcji okapu oraz montażu filtra. 

Filtr węglowy – jak działa?

Podstawową funkcją okapu jest wchłanianie zapachów i oparów powstałych podczas smażenia i gotowania, które mogą niszczyć i brudzić zarówno ściany, jak i meble. Należy pamiętać, że filtr ma za zadanie wchłaniania wszelkiej wilgoci, konieczne jest więc po jego osuszenie, by nie rozwijał się grzyb i pleśń. W tym celu po gotowaniu okap powinien zostać nadal włączony na najniższym biegu.

Każdy filtr węglowy działa na dwa sposoby:

  • Cykl otwarty – inaczej zwany wyciągiem, który zasysa powietrze z kuchni do kanału wentylacyjnego poprzez rurę. 
  • Cykl zamknięty – zwany pochłaniaczem zasysa powietrze pobrane z kuchni, oczyszcza je za pomocą filtra węglowego. Nie ma konieczności podłączenia do wentylacji. Należy jednak pamiętać, ze w takiej sytuacji filtr będzie jedynie wchłaniał zapachy powstałe podczas gotowania, jednak nie usunie on powstałych w kuchni zanieczyszczeń.
CZYTAJ  Po czym poznać dobry karton? Sprawdźmy!

Wady filtra węglowego w okapie

Oczywiste jest, że filtr węglowy jest bardzo skutecznym rozwiązaniem, niestety jego użytkowanie wiąże się także z koniecznością jego wymiany i to kilka razy w roku co oznacza, że musimy ponieść dodatkowe koszty. Bardziej opłacalne wydaje się więc podłączenie okapu do wentylacji. Samo użycie okapu jako pochłaniacza oznacza, że podczas zwiększonej wilgoci ponownie wróci ona do pomieszczenia. Zauważymy to na płytkach i meblach, na których zauważymy skroploną parę wodną. Po jakimś czasie w domu może pojawić się problem z powstaniem grzyba. Wielu użytkowników filtra węglowego skarży się także na głośność pracy okapu.

Zalety filtra węglowego w okapie

Pierwsza podstawową zaletą filtra węglowego w okapie jest brak konieczności podłączenia urządzenia do wentylacji. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku, gdy jest to niemożliwe, na przykład, gdy chcemy umieścić go nad wyspą. Dzięki filtrom węglowym stosowanym w okapie za pomocą kulek węgla aktywnego powietrze zostanie oczyszczone z tłuszczu oraz innych zanieczyszczeń. Okap nie jest podłączony do wentylacji, dlatego też przefiltrowane powietrze wróci z powrotem do pomieszczenia. Jeśli chodzi o powstałą wilgoć, to filtr ma zadanie jej wchłanianie, spełni on swoje zadanie, jeśli będziemy go osuszać, regularnie czyścić i wymieniać w razie konieczności.

Kolejną zaletą jest bardzo ławy montaż, który możemy wykonać samodzielnie, co więcej nie musimy posiadać specjalnych narzędzi. Cena również jest atrakcyjna, biorąc pod uwagę, że na rynku znajdują się filtry jednorazowe i wielorazowe. Podsumowując, filtr węglowy zwalcza przykre zapachy, opary, pleśń, sierść, dym papierosowy. 

Jak dbać o filtr węglowy w okapie?

Aby filtr węglowy w okapie spełniał swoje funkcje, konieczne jest odpowiednie dbanie o niego. Pierwszym krokiem jest jego osuszanie po zakończeniu gotowania. Kolejnym – regularne czyszczenie tego elementu, na przykład wykorzystując ciepłą wodę z małą ilością detergentu i miękkiej ściereczki. Dokładne opłukanie go lub namoczenie go w razie silnego zabrudzenia i pozostawienie do całkowitego wyschnięcia. 

CZYTAJ  Małgorzata Opczowska - kim jest mąż i dzieci znanej z TVP dziennikarki? Wzrost, waga, wiek i ciekawostki

Artykuł powstał we współpracy z Systerm.pl.

Dodaj komentarz